"Prywatna taksówka dla każdego" zakazana w Niemczech

Sąd we Frankfurcie nad Menem uznał za niezgodny z prawem model biznesowy firmy UberPop, oferującej osobom prywatnym za pomocą internetu usługi transportowe wykonywane przez niezawodowych kierowców, i zakazał jej działalności na terenie Niemiec.

Przeciwko UberPOP protestują także taksówkarze włoscy
Przeciwko UberPOP protestują także taksówkarze włoscyAFP

Oferowanie usług za pomocą aplikacji na smartfony jest niezgodne z prawem - orzekł sąd. Jak zaznacza agencja dpa, branża taksówkarska po raz pierwszy zaskarżyła do sądu firmę Uber, co oznacza, że wyrok ma znaczenie precedensowe.  Wyrok nie jest prawomocny; przedsiębiorstwo może się od niego odwołać.

We wcześniejszym ustnym komentarzu sędziowie sygnalizowali, że metody stosowane przez firmę są niezgodne z ustawą o transporcie osób.

Uber oferuje swoje usługi w pięciu niemieckich miastach - Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu, Monachium i Duesseldorfie.

Amerykańska firma Uber łączy za pomocą aplikacji UberPop klientów poszukujących środka transportu z prywatnymi osobami oferującymi odpłatnie transport samochodowy. Użytkownik podaje swoją lokalizację i cel podróży, a aplikacja pokazuje mu najbliższych zalogowanych w systemie przewoźników. Płatność odbywa się za pomocą platformy internetowej.

Przeciwko temu systemowi protestują organizacje zawodowych taksówkarzy. Zarzucają firmie z Kalifornii nieuczciwą konkurencję, wytykając jej, że nie sprawdza, kim są kierowcy świadczący usługi ani jakie mają kompetencje w prowadzeniu samochodu. Ostrzegają, że kierowcy współpracujący z Uberem nie mają pozwolenia na przewóz osób i nie przechodzą badań lekarskich oraz innych egzaminów, co może narazić pasażerów na niebezpieczeństwo.

Proponująca konkurencyjne ceny przewozu platforma Uber zdążyła już przekonać do siebie wielu klientów w Niemczech i innych krajach. Wartość firmy, której inwestorami są m.in. Goldman Sachs oraz Google Ventures, wyceniana jest na 17 mld dolarów. Założony cztery lata temu w San Francisco Uber zatrudnia ponad 2 tys. osób i jest obecny w ok. 100 amerykańskich miastach oraz w 70 za granicą. W dziedzinie usług transportu osób Uber jest pierwszym przedsiębiorstwem w fazie start-up działającym na tak dużą skalę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas