Protest ITD. Inspektorzy zapowiadają intensywne kontrole
Inspektorat Transportu Drogowego od lat próbuje wywalczyć status jednostki mundurowej. Poprzedni rząd takie zmiany uwzględnił w swoich projektach przepisów lata temu, jednak w tej kwestii nic nie zmieniło się do dziś. Inspektorzy nie zamierzają bezczynnie czekać - szykują się protesty i bardzo intensywne kontrole. Kogo wezmą na celownik inspektorzy ITD?
Spis treści:
ITD protestuje. Czego żądają inspektorzy?
Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego (ZZITD) przygotowuje się do protestu. Powodem są niespełnione obietnice poprzedniego rządu, który zarzekał się, że nada ITD status służby mundurowej. Przekształcenie Inspekcji Transportu Drogowego pozwoliłoby inspektorom stanąć ramię w ramię z wojskiem i nadać im szereg przywilejów, jak chociażby lepsze warunki emerytalne.
Aż 93% ankietowanych opowiedziało się za służbą mundurową, z pełnymi tego konsekwencjami. Zdajemy sobie sprawę, że lepszego momentu, aby podjąć działania zmierzające do przekształcenia ITD w służbę mundurową, nie będzie.
ITD chce większych przywilejów
Inspektorzy ITD słusznie podkreślają, że charakterystyka ich pracy nie odbiega mocno od tego, czego oczekuje się od innych jednostek, a jednak traktuje się ich gorzej. Ponadto, muszą spełniać podobne wymagania tj. prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych oraz przechodzenie badań na korzystanie z broni palnej.
Sami jesteśmy “ofiarami" swojego sukcesu. Lata naszej pracy, wizerunkowej passy utwierdzały rządzących, że ITD to formacja na którą wszyscy mogą liczyć. W przeświadczeniu jak i zwykłych obywateli, którzy w jakiś sposób nas kojarzą, jesteśmy służbą. Krokodyle - ludzie w zielonych mundurach i białych czapkach, stojący ramię w ramię z Policjantem, zatrzymujący pojazdy to przecież służba.
Zaczynają się protesty. Przewoźnicy muszą uważać
Inspektorzy ze Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego nie zgadzają się na istnienie formacji jako tworu pomiędzy służbą cywilną, a służbą mundurową. W ramach protestu ITD zamierza zwiększyć tempo przeprowadzanych kontroli, jednak ich charakter będzie inny, niż dotychczas.
I etap - styczniowy - to akcja, skupiająca się na nieuczciwej konkurencji naszego rynku rodzimego".
ITDi planuje ograniczyć kontrole transportów zza granicy i skupić swoje działania na przewoźnikach krajowych. Przynajmniej do końca stycznia kierowcy ciężarówek na polskich “numerach" mogą spodziewać się wzmożonych kontroli i licznych spotkań z "krokodylkami". Poza trzeźwością, stanem technicznym i wyposażeniem, na pewno sprawdzana będzie masa zestawów i uprawnienia kierujących.