Powstaje bardzo ważna droga w centrum kraju. Jest kolejna umowa
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. Trasa ma docelowo połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku. To właśnie nią będzie odbywał się międzynarodowy ruch w kierunku Kijowa.
Droga ekspresowa S12 ma być jedną z kluczowych tras na polskiej mapie drogowej. W przyszłości połączy ona autostradę A1 w województwie łódzkim, przez województwo mazowieckie i lubelskie ze znajdującym się w Dorohusku przejściem granicznym z Ukrainą. Tym samym zapewni najkrótsze połączenie centralnej i zachodniej Polski z Radomiem i Lublinem, przejmując także międzynarodowy ruch tranzytowy w kierunku Kijowa.
Zanim jednak do tego dojdzie GDDKiA sukcesywnie podpisuje kolejne umowy na realizację nowych odcinków S12. Niedawno drogowcy ustalili warunki dotyczące budowy fragmentu między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego a Przysuchą o długości 14,4 km. Zgodnie z projektem ma to być dwujezdniowa droga ekspresowa, a każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu.
Drogowcy podkreślają również, że nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta DK12. Z najnowszych danych wynika bowiem, że średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa.
W ramach realizacji inwestycji powstanie także węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. O bezpieczeństwo zwierząt zadba z kolei siedem specjalnie zaprojektowanych przejść. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.
Wykonawcą odcinka jest firma Budimex. Zgodnie z umową prace wykonawcze mają trwać 43 miesiące od chwili podpisania umowy. Na wykonanie projektu wykonawca ma 21 miesięcy, w tym uzyskanie decyzji ZRID. Łączny koszt inwestycji został oszacowany na blisko 452,1 mln złotych.