Powstaje bardzo ważna droga w centrum kraju. Jest kolejna umowa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. Trasa ma docelowo połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku. To właśnie nią będzie odbywał się międzynarodowy ruch w kierunku Kijowa.

Droga ekspresowa S12 ma być jedną z kluczowych tras na polskiej mapie drogowej. W przyszłości połączy ona autostradę A1 w województwie łódzkim, przez województwo mazowieckie i lubelskie ze znajdującym się w Dorohusku przejściem granicznym z Ukrainą. Tym samym zapewni najkrótsze połączenie centralnej i zachodniej Polski z Radomiem i Lublinem, przejmując także międzynarodowy ruch tranzytowy w kierunku Kijowa.

W planach kolejne odcinki S12. Podpisano nową umowę

Zanim jednak do tego dojdzie GDDKiA sukcesywnie podpisuje kolejne umowy na realizację nowych odcinków S12. Niedawno drogowcy ustalili warunki dotyczące budowy fragmentu między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego a Przysuchą o długości 14,4 km. Zgodnie z projektem ma to być dwujezdniowa droga ekspresowa, a każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu.

Reklama

Drogowcy podkreślają również, że nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta DK12. Z najnowszych danych wynika bowiem, że średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa.

20 obiektów inżynierskich i przejścia dla zwierząt

W ramach realizacji inwestycji powstanie także węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. O bezpieczeństwo zwierząt zadba z kolei siedem specjalnie zaprojektowanych przejść.  W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. 

Wykonawcą odcinka jest firma Budimex. Zgodnie z umową prace wykonawcze mają trwać 43 miesiące od chwili podpisania umowy. Na wykonanie projektu wykonawca ma 21 miesięcy, w tym uzyskanie decyzji ZRID. Łączny koszt inwestycji został oszacowany na blisko 452,1 mln złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GDDKiA | budowa dróg | S12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy