Polka wygrała w konkursie „Toyota Dream Car Art Contest”
Toyota organizuje międzynarodowy konkurs plastyczny „Toyota Dream Car Art Contest” już od 12 lat. Co roku uczestniczą w nim setki tysięcy dzieci z całego świata. Polskę w tym roku reprezentuje 11-letnia Zuzanna Gajewska, która zdobyła 1 miejsce w grupie wiekowej 8-11 lat.
"Toyota Dream Car Art Contest" to szansa dla dzieci z całego świata, by przedstawić w formie graficznej swoje marzenia i pokazać, jak wyobrażają sobie przyszłą technologię i motoryzację. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział około 650 000 uczestników z 76 krajów. Do międzynarodowego etapu zostali zakwalifikowani zwycięzcy konkursów krajowych. Finaliści i laureaci zostali zaproszeni do Japonii na uroczyste wręczenie nagród w salonie wystawowym Toyoty Mega Web w Tokio.
W średniej kategorii wiekowej (8-11 lat) zwyciężyła Zuzanna Gajewska. Polka przedstawiła pracę "Pavonine Garden", której bohaterem jest wymarzony samochód Toyoty o wyglądzie pawia.
"Mieszkam w dużym mieście i brakuje mi w nim parków i miejsc zielonych. Bardzo lubię Park Łazienkowski i żyjące w nim pawie. To one stały się inspiracją do stworzenia pojazdu - parku - zielonej górki - z wodnymi oczkami, terenem do piknikowania, sadzenia własnych roślin itp. Parkopaw mógłby być tam, gdzie jest szaro, nudno i nie ma zieleni. Może się on swobodnie przemieszczać, jest piękny, wytworny i pasuje do każdego miejsca" - opisuje swój projekt młoda polska artystka.
Zuzanna jest pierwszą przedstawicielką naszego kraju, która stanęła w konkursie plastycznym Toyoty na najwyższym podium i jego piątą laureatką. W dotychczasowych edycjach jedenaścioro dzieci z Polski znalazło się w finale.
Prace nadesłane na 12. konkurs "Toyota Dream Art Contest" zdaniem jurorów prezentowały bardzo wysoki poziom. Byli oni pod wrażeniem ich wyjątkowej jakości. Zwrócili przy tym uwagę na zmianę dominującej tematyki w porównaniu z poprzednimi latami. Uczestnicy mniej chętnie umieszczali swoje pojazdy w nierzeczywistych sceneriach, takich jak lot w powietrzu czy w przestrzeni kosmicznej. Tegoroczne prace odwoływały się do bardziej realistycznych tematów, bliższych doświadczeniu dzieci, takich jak środowisko, edukacja, ochrona zdrowia czy leczenie chorób. Jurorzy są przekonani, że dzieci są świadome problemów, które mają największe znaczenie dla przyszłości ich pokolenia.
Potwierdzają to ilustracje dwojga pozostałych zwycięzców konkursu. 7-letnia Margareth Xylone z Indonezji narysowała samochody w kształcie liter alfabetu w pracy zatytułowanej "Alphabet Car". Jej zdaniem, gdyby takie pojazdy upowszechniły się na drogach, pomogłyby zmniejszyć analfabetyzm, który jest problemem wielu regionów w jej kraju. Zdaniem małej artystki umiejętność czytania i pisania otwiera nowe możliwości i stwarza szanse na lepsze życie. Jej rysunek otrzymał równolegle nagrodę "Engineering Inspiration Award" dla pracy, która w największym stopniu zainspirowała osoby odpowiedzialne w Toyocie za tworzenie nowych samochodów.
14-letnia Souksavanh Manivongxay z Laosu, która zajęła pierwsze miejsce w najstarszej grupie wiekowej, narysowała "Architecture & History Car", który potrafi odbudowywać zabytkowe dzieła architektury i odtwarzać historie zapisane na ścianach świątyń, aby każdy mógł je poznać i przeczytać. Samochód pomagałby ludziom także w nauce historii.
Z największym uznaniem Akio Toyody, prezydenta Toyoty, spotkała się praca 7-letniej Rabeei Faez Al Azi Mayar z Iraku. Narysowała ona traktor dla niepełnosprawnych, który pozwoliłby dotkniętym niepełnosprawnością ojcom pracować na farmie dla dobra rodziny. Akio Toyoda podkreślił, że pomysł ten wpisuje się w dążenie Toyoty, aby zwiększyć możliwości poruszania się wszystkich ludzi, także tych, którzy borykają się z różnymi fizycznymi ograniczeniami. Promocji tej idei służy globalna kampania Toyoty "Start Your Impossible".
Nagrodę publiczności Makes Me Smile! Award zdobył 14-letni Lokuge Malindu Mihisara Yatagama ze Sri Lanki za pełen dopracowanych detali obraz "Toyota Time Traveling Car". Zwycięzca w tej kategorii został wyłoniony w internetowym plebiscycie, w którym wzięli udział głosujący ze 122 krajów.