Policja wyjechała na ulice. Zmasowana akcja w całej Polsce
Polska Policja wspólnie z operatorem komunikatora Yanosik prowadzą zintensyfikowane działania mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. W ramach akcji o nazwie „Myśl Trzeźwo” funkcjonariusze drogówki przeprowadzają kontrole w celu uświadamianie kierowców o skutkach prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Jeszcze do 15 stycznia na polskich drogach potrwa policyjna akcja zorganizowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP oraz firmę Neptis S.A. - operatora komunikatora Yanosik. Celem szeroko zakrojonych działań o nazwie "Myśl Trzeźwo" są m.in. kontrole drogowe, które mają na celu uświadamianie kierowców o skutkach prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. W najbliższych dniach zmotoryzowani powinni spodziewać się większej liczby patroli policyjnych na drogach.
Akcja policji w całej Polsce. Powodem karnawał
Jak informuje policja, termin na przeprowadzenie wspomnianej akcji został wybrany nieprzypadkowo. Od 30 grudnia do 15 stycznia trwa okres sylwestrowych zabaw i karnawału. Jest to nierzadko powiązane z licznymi spotkaniami towarzyskimi, podczas których spożywany jest alkohol.
Pamiętajmy, że każdy kierowca prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc zdecydujemy się pojechać na zabawę karnawałową, zawczasu pomyślmy, jak bezpiecznie wrócić do domu.
Jednocześnie mundurowi przypominają, że w ostatnim roku przeprowadzono 13 827 843 badania kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Liczba ta świadczy o tym, że osoby prowadzące pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje będą przykre, na przykład utrata prawa jazdy.
Jazda po alkoholu. Nawet 60 tys. zł kary i 10 punktów karnych.
Korzystając z trwającej akcji, warto przypomnieć, że przekroczenie dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi, oznacza dla kierowcy niemałe konsekwencje. Stan, w którym stężenie alkoholu u osoby kierującej pojazdem wynosi od 0,2 do 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu), to stan po użyciu alkoholu. Przekroczenie tego poziomu jest wykroczeniem, za które grozi mandat co najmniej 2500 złotych, utrata prawa jazdy na okres od sześciu miesięcy do trzech lat i 15 punktów karnych.
Jeśli stężenie przekroczy 0,5 promila (powyżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu), mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. To już jest traktowane jako przestępstwo. Grozi za nie kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 do 60000 złotych i 10 punktów karnych. Od marca 2024 roku, kierowcom którzy mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu grozi także konfiskata samochodu.