Za przekroczenie limitu zabierają samochód. W przepisach nie ma wyjątków

Przekroczenie dopuszczalnego limitu alkoholu oznacza wysoki mandat i automatyczne pożegnanie z prawem jazdy. To jednak nie koniec problemów dla tych, którzy decydują się wsiadać za kierownicę w stanie upojenia alkoholowego. Jakie kary za jazdę po pijanemu obowiązują w Polsce? Jaki czas musi minąć od spożycia alkoholu by bezpiecznie wsiąść za kierownicę?

Policjant podczas kontroli w łatwy sposób sprawdza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu
Policjant podczas kontroli w łatwy sposób sprawdza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzuNewsLubuskiEast News

Trzeba postawić sprawę jasno: w Święta Bożego Narodzenia nie ma co liczyć na to, że policjant z alkomatem przymknie oko na przewinienie kierowcy. Tradycyjnie, jak co roku, policja wzmoże kontrole, żeby uchronić podróżujących stosujących się do przepisów przed tymi, którzy je lekceważą i przymykają oko na to, że jeżdżąc po alkoholu popełniają co najmniej wykroczenie, a bardzo możliwe, że i przęstepstwo.

Limit alkoholu dla kierowców w Polsce

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wyznacza dwa stany. Jeśli zawiera się w zakresie między 0,2 a 0,5 promila – mówimy o stanie po spożyciu alkoholu. Powyżej 0,5 promila to stan nietrzeźwości. Stan po spożyciu alkoholu klasyfikowany jest jako wykroczenie. Prowadzenie w stanie nietrzeźwości to juz przęstepstwo.

Jakie przepisy określają kary za prowadzenie po alkoholu

Kodeks wykroczeń w art. 87 stawia sprawę jasno:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

oraz

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Żeby stracić możliwość prowadzenia pojazdu na pół roku wystarczy więc prowadzić w stanie po spożyciu alkoholu, nie trzeba być nawet nietrzeźwym. Wystarczy, że policyjny alkomat pokaże wynik wyższy niż 0,2 promila. A co grozi za jazdę ze stężeniem powyżej 0,5 promila?

To już definiuje Kodeks karny, a konkretnie art 178a:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Sprawa jest prosta – kierującemu grozi kara do 3 lat za popełnienie tego błędu po raz pierwszy oraz nawet 5 lat pozbawienia wolności za prowadzenie auta po alkoholu w recydywie, czyli przy ponownym ukaraniu za to samo przewinienie.

Polska przoduje w liczbie kontroli trzeźwościPIOTR JEDZURA/REPORTEREast News

Kiedy można stracić samochód za prowadzenie po alkoholu?

W 2024 r. przepisy dodatkowo zaostrzono o konfiskatę pojazdu. Tę kwestię reguluje kolejny paragraf ze wspomnianego wyżej artykułu. Zgodnie z jego zawartością – są trzy sytuacje, w których kierujący musi się liczyć z utratą pojazdu:

  • Przekroczenie 1,5 promila alkoholu w organizmie
  • Jazda w stanie nietrzeźwości drugi raz w ciągu dwóch lat
  • Wypadek i ucieczka z miejsca zdarzenia

Co jeżeli nietrzeźwy kierowca prowadził nieswoje auto?

Jeśli samochód, którym jechał taki kierujący nie jest jego wyłączną własnością (posiada współwłaścicieli), albo należy do kogoś innego, sąd orzeknie karę w wysokości równowartości pojazdu. Jeśli natomiast był to samochód służbowy, należący do pracodawcy, sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Górna granica nawiązki wynosi 100 000 zł.

Policjanci często sprawdzają poziom alkoholu przy okazji karania za przekroczenie prędkościAdam StaśkiewiczEast News

Ile trzeba wypić na 0,2 promila?

Niestety, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie – zależy ona od wielu czynników, więc prawdę powie tylko badanie krwi lub test alkomatem. To, jak organizm radzi sobie z przetwarzaniem alkoholu wynika z metabolizmu, który jest zależny od płci, wieku, wagi, diety, przyjmowanych leków itp.

Teoretycznie dorosły mężczyzna ważący ok. 80 kg już po wypiciu jednego piwa o zawartości alkoholu 5 proc. ma w organizmie ok. 0,2 promila. Dla ważącej 60 kg kobiety ta sama ilość alkoholu może oznaczać wynik nawet 0,5 promila. Przyjmuje się, że na strawienie 30 g czystego alkoholu organizm potrzebuje ok. 4 godzin. W kieliszku wódki jest ok. 20 g alkoholu, w butelce piwa – 25. A to oznacza, że budząc się rano po wieczornej imprezie wcale nie możemy być pewni, że organizm już pozbył się alkoholu i można wsiadać za kierownicę.

Ile czasu potrzeba, żeby wytrzeźwieć?

Zastanawiającym się kiedy można wsiąść za kierownicę po alkoholu zalecamy spacer na najbliższą komendę policji – tam można bezpłatnie wykonać badanie alkomatem i zyskać pewność, czy już można wsiąść za kierownicę, czy jednak lepiej byłoby odczekać jeszcze kilka godzin. Najlepiej założyć, że bezpiecznie jest wsiąść za kierownicę później, niż nam się może wydawać biorąc pod uwagę wyłącznie samopoczucie.

interiaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas