Setki pijanych kierowców, tysiące wykroczeń. Tragiczny bilans na polskich drogach

Policja podsumowała dwa pierwsze dni tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Setki kierowców straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu, w 48 wypadkach drogowych zginęło 5 osób. Statystyki skomentował rzecznik MSWiA.

W święta funkcjonariusze policji mają ręce pełne roboty
W święta funkcjonariusze policji mają ręce pełne robotyStanisław BielskiReporter

Co roku święta Bożego Narodzenia to okres wzmożonych kontroli policji i czas, w którym funkcjonariusze apelują o rozsądne podejście do podróży. I jak co roku nie brakuje tych, którzy kompletnie lekceważą te apele i stwarzają zagrożenie wyjeżdżając na drogi pod wpływem alkoholu lub w czasie podróży łamią inne przepisy ruchu drogowego.

Boże Narodzenie 2025. Dramatyczne dane z polskich dróg

Komenda Główna Policji podsumowała pierwsze dwa dni świąt. Wyniki są zatrważające. Funkcjonariusze podjęli aż 23 564 interwencji. Na drogach zatrzymano 346 nietrzeźwych kierowców – to oznacza, że tyle osób utraci prawo do prowadzenia pojazdów na pół roku, a część z nich – ci, którym badanie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu – stracą również samochody.

Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zwraca uwagę na społeczny problem akceptacji kierujących prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu:

Zwraca uwagę, że ci ludzie zwykle nie piją w samotności, że ktoś ich do wypicia alkoholu zachęcił i zwykle ktoś z otoczenia pozwolił na to, by pod wpływem alkoholu wsiedli za kierownice i ruszyli w niebezpieczną podróż.

Policja odnotowała dotąd 48 wypadków w których rannych zostały 52 osoby. Niestety – 5 osób to ofiary śmiertelne.

Dziś wielu rodaków ponownie wsiada do samochodów i rusza w podróż do domów. Policjanci ostrzegają:

Będziemy na drogach, w miastach, w komendach, komisariatach i posterunkach i chociaż możemy wiele, nie zastąpimy zdrowego rozsądku i rozwagi- tak potrzebnej zarówno w okresie świątecznym, jak też każdego dnia.

Ile czasu potrzeba, żeby wytrzeźwieć?

Zastanawiającym się kiedy można wsiąść za kierownicę po alkoholu zalecamy spacer na najbliższą komendę policji – tam można bezpłatnie wykonać badanie alkomatem i zyskać pewność, czy już można wsiąść za kierownicę, czy jednak lepiej byłoby odczekać jeszcze kilka godzin. Najlepiej założyć, że bezpiecznie jest wsiąść za kierownicę później, niż nam się może wydawać biorąc pod uwagę wyłącznie samopoczucie.

Teoretycznie dorosły mężczyzna ważący ok. 80 kg już po wypiciu jednego piwa o zawartości alkoholu 5 proc. ma w organizmie ok. 0,2 promila. Dla ważącej 60 kg kobiety ta sama ilość alkoholu może oznaczać wynik nawet 0,5 promila. Przyjmuje się, że na strawienie 30 g czystego alkoholu organizm potrzebuje ok. 4 godzin. W kieliszku wódki jest ok. 20 g alkoholu, w butelce piwa – 25. A to oznacza, że budząc się rano po wieczornej imprezie wcale nie możemy być pewni, że organizm już pozbył się alkoholu i można wsiadać za kierownicę.

interiaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas