Polacy zbudowali pojazd, który przejeżdża 100 km za 10 gr

Energooszczędne pojazdy, jaskinia 3D do terapii dzieci niepełnosprawnych oraz egzoszkielet do rehabilitacji - to najciekawsze wynalazki i projekty, opracowane w ostatnim czasie przez studentów i naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

MuSHELLka
MuSHELLkaInformacja prasowa (moto)

Studenckie Koło Naukowe Modelowania Konstrukcji Maszyn ze swoim bolidem MuSHELLka już dwukrotnie startowało w prestiżowym międzynarodowym konkursie studenckim Shell Eco-marathon. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie bolidu, który podczas wyścigu ma przejechać określoną liczbę okrążeń przy zużyciu jak najmniejszej ilości paliwa lub energii. Politechniczny bolid zużywa jej bardzo mało, jej koszt wynosi zaledwie ok. 9-10 groszy na 100 km.

Inne pojazdy skonstruowane przez studentów Politechniki Śląskiej odnosiły w minionych latach sukcesy w wyścigu lekkich pojazdów elektrycznych The Greenpower Corporate Challenge. Zadaniem uczestników jest wykonanie jak największej liczby okrążeń w wyznaczonym czasie, przy ograniczonym źródle zasilania. Podczas konstruowania pojazdu należy przestrzegać ściśle określonych reguł dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa kierowcy, ale również gabarytów pojazdu. Dodatkowym założeniem zawodów jest wykorzystanie surowców wtórnych do budowy pojazdu.

Bolidy skonstruowane przez studentów Wydziałów Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej - potrafiły pokonać 45 i 44 okrążenia, pokonując dystans ok. 115 km.

Gliwickie bolidy pokonały maszyny m.in. takich gigantów motoryzacji, jak jaguar, land rover czy peugeot i citroen. W organizowanych od 1999 roku zawodach The Greenpower Corporate Challenge biorą udział głównie brytyjskie szkoły wyższe, uniwersytety oraz firmy motoryzacyjne.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas