Polacy kupili mniej opon - wszystko przez zimę

Sprzedaż opon do samochodów osobowych spadła w pierwszym kwartale tego roku o 9 proc. - poinformował w środowym komunikacie Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). Według związku, powodem tego była wydłużona zima.

article cover
Motor

"W segmencie samochodów osobowych, SUV i dostawczych zanotowaliśmy wyraźne przesunięcie zamówień na drugi kwartał - w związku z wydłużoną zimą. Zakładamy, że zostanie tu utrzymana całoroczna dynamika wzrostowa - podobnie jak w 2017 roku" - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali w 2017 roku wzrost sprzedaży w segmencie samochodów osobowych o 7 proc. Spośród opon do samochodów osobowych sprzedaż opon do samochodów typu SUV wzrosła w ubiegłym roku o 9 proc., a w segmencie opon do samochodów dostawczych o 4 proc.

Jak informuje PZPO w pierwszym kwartale 2018 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów ciężarowych (+16 proc.) i pojazdów rolniczych (+29 proc.).

"Istotny wzrost w segmencie samochodów ciężarowych to bardzo pozytywny odczyt. Wielkość taboru samochodowego wykorzystywanego w transporcie drogowym szacowana jest na ponad 600 tys. pojazdów. Dla każdego z nich jedynym punktem styku z drogą są opony, które odpowiadają za przenoszenie napędu oraz trakcję. Na pokonanie ich oporu toczenia przypada prawie 30 proc. paliwa. Zastosowanie opon markowych o obniżonych oporach toczenia pozwala na oszczędność ponad 2 litrów paliwa na 100 km, czyli średnio niemal 5000 litrów paliwa rocznie" - informuje Sarnecki.

"Opony to 3-5 proc. kosztów, ale mają wpływ na 40 proc. wszystkich kosztów operacyjnych firmy transportowej. Dlatego jakość opon i ich stan techniczny ma wpływ na efektywność prowadzonej działalności gospodarczej oraz na bezpieczeństwo ruchu drogowego" - dodaje.

Jego zdaniem wzrosty w segmencie opon rolniczych są związane z nadchodzącym sezonem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas