Pół miliarda złotych na zeroemisyjne autobusy. Właśnie ruszył przetarg

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że do 4 października organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego mogą wnioskować o pieniądze pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy na zakup nowych autobusów regionalnych. Na cel ten przeznaczono ponad 591 mln złotych. Trzeba jednak spełnić pewien warunek.

Pół miliarda złotych na zeroemisyjne autobusy / Fot. ilustracyjna
Pół miliarda złotych na zeroemisyjne autobusy / Fot. ilustracyjnaWojciech Strozyk/REPORTEREast News

Oficjalnie wystartował trzeci nabór wniosków ogłoszony w ramach inwestycji KPO na zakup zero i niskoemisyjnego transportu zbiorowego. W jego ramach przewidywane jest wsparcie dla szeregu przedsięwzięć obejmujących zakup m.in. elektrycznych i wodorowych autobusów wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania lub tankowania. Dofinansowanie każdego z tych przedsięwzięć może wynieść do 95 proc. wydatków kwalifikowalnych.

Celem Ministerstwa Infrastruktury jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym i poprawa standardu podróży komunikacją publiczną. Podejmujemy i będziemy podejmować działania mające na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu i rozwoju komunikacji zbiorowej, poprzez dofinansowanie nowych. Przeznaczamy też środki z KPO na zakup niskoemisyjnego, komfortowego taboru.
powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach KPO

Jak czytamy na stronie ministerstwa - dotychczas Centrum Unijnych Projektów Transportowych przeprowadziło dwa nabory w ramach tej samej inwestycji. W jej pierwszej części pozytywną ocenę otrzymało 26 przedsięwzięć z 36 złożonych w konkursie na łączną kwotę wsparcia w wysokości 285,8 mln zł. Kwota ta obejmie wsparciem zakup 207 szt. pozamiejskiego taboru autobusowego, w tym 39 szt. pojazdów zeroemisyjnych. Zakończenie podpisywania umów z wnioskodawcami I naboru jest planowane na tegoroczny wrzesień.

Obecnie prowadzona jest także ocena wniosków złożonych w ramach II naboru. W tym przypadku dzięki dostępnym z KPO środkom możliwy będzie zakup 372 kolejnych autobusów. Opisywany start trzeciego naboru stanowi bezpośrednią kontynuację działań ministerstwa i jest on konieczny do realizacji kamienia milowego zapisanego w Krajowym Planie Odbudowy.

Nabór dotyczy zakupu elektrycznych i wodorowych autobusów wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania lub tankowania.Polsat News

Kto i jak może uzyskać wsparcie w konkursie autobusowym?

Z III naboru będą mogli skorzystać wszyscy organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, w tym województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy oraz operatorzy publicznego transportu zbiorowego.

Każdy zainteresowany beneficjent będzie musiał opisać sytuację transportową w swoim regionie, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności komunikacyjnej. Kluczowe będzie także wsparcie integracji transportowej, ponieważ premiowane będą linie, które zapewnią połączenia z transportem kolejowym lub transportem miejskim. Dodatkowe punkty można uzyskać także za integrację rozkładów jazdy różnych form transportu.

Nabór wniosków będzie prowadzony od 9 września do 4 października 2024 r. Kolejność składania wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem nie będzie mieć wpływu na wyniki oceny.

Volvo Tech Hub w Krakowie już działaInteria plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas