Pijani kierowcy to nie taki problem, jaki nam się próbuje wmówić!
Kierowcy są coraz bardziej świadomi zagrożenia jazdy po alkoholu. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że Polacy coraz rzadziej wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.
Artur Zawadzki z Komendy Głównej Policji podkreśla, że walka z nietrzeźwymi kierowcami jest priorytetem w działaniach policji. Statystyki pokazują jednak, że pijani kierowcy powodują śmierć co dziesiątej osoby na polskich drogach.
W 2014 roku nietrzeźwi kierujący spowodowali ponad 2,5 tys. wypadków co stanowi 7 procent wszystkich wypadków. W zdarzeniach tych zginęło 345 osób, czyli ponad 10 procent wszystkich ofiar wypadków.
Psycholog ruchu drogowego Andrzej Markowski podkreśla, że Polska nie wypada źle w porównaniu odpowiednich danych z innych europejskich krajów, gdzie są łagodniejsze limity spożycia alkoholu przez kierowców.
- Okazuje się, że Polska nie jest wcale krajem tak bardzo rozpitym, jak chce się nam to wmówić. Po drugie, że potrafimy tak działać, żeby zmienić pogląd Polaków na temat alkoholu i relacji alkohol-kierowca i zmienić nasze zachowania - powiedział Markowski.
Nietrzeźwi stanowią tylko jeden procent wszystkich kierujących, ale wciąż istnieją duże wyzwania w walce z tym problemem. Coraz więcej kierowców jest świadomych zagrożeń płynących z jazdy "na podwójnym gazie", ale wciąż mało widzi problem alkoholowy u siebie.
Nadal wiele sądów nie stosuje surowych kar wobec pijanych sprawców wypadków.