Orlen wchodzi na rynek austriacki. Przejmie 266 stacji paliw
Orlen rozpoczyna ekspansję na rynek austriacki. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez polski koncern 266 stacji, dzięki czemu Orlen stanie się trzecią siłą na paliwowym rynku Austrii z udziałem na poziomie 10 proc.
O zgodzie KE poinformował sam Orlen w specjalnym komunikacie. Po finalizacji transakcji, Austria będzie siódmym krajem w Europie, gdzie będzie można zatankować na stacji Orlenu. Dziś stacje takie funkcjonują w Czechach, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.
Orlen przejmie 266 stacji Turmol
W Austrii stacjami Orlenu staną się punkty działające do tej pory pod marką Turmol. W lipcu Orlen podpisał umowę na zakup 100 proc. akcji spółki Doppler Energie, która jest operatorem stacji tej sieci.
Niemal połowa stacji Turmol to obiekty samoobsługowe, w których płaci się bezpośrednio przy dystrybutorze. W sklepy wyposażonych jest około 130 stacji, a ofertę gastronomiczną ma około 80 obiektów. Myjnie znajdują się na 96 stacjach.
Orlen przejmie również sieć ładowarek samochodów elektrycznych działających w Austrii pod marką Turmstrom. Obejmuje ona 34 punkty stacje ładowania, oferujące w sumie 110 gniazdek.
Rośnie liczba stacji Orlenu
Obecnie Orlen w Polsce i na pięciu rynkach zagranicznych posiada 3157 stacji (39 proc, czyli 1238 zlokalizowanych jest poza Polską). Po przejęciu obiektów sieci Turmol, Orlen będzie miał już 3422 stacje (w tym 44 proc. - na rynkach zagranicznych).
Przejęcie austriackiej sieci jest krokiem w realizacji strategicznego planu, zgodnie z którym Orlen w 2030 roku chce mieć co najmniej 3500 stacji, a 45 proc. z nich ma znajdować się na rynkach zagranicznych.
Rekordowe zyski Orlenu
Orlen nie poinformował, ile zapłaci za austriacką sieć. Ogłosił jedynie, że zakup sfinansuje z własnych zysków. A te w 2022 roku były rekordowo wysokie, sięgając 21,5 mld zł. Wpływ na rekordowy wynik miał przejęcie Lotosu oraz rekordowo wysokie marże rafineryjne, które przełożyły się również na rekordowo wysokie ceny na stacjach. W II, III i IV kwartale 2022 r. marże wynosiły odpowiednio 26,5, 16,4 oraz 22 dolary na baryłkę. Dla porównania w analogicznych okresach roku 2021 wynosiły one odpowiednio... 1,5, 3,1 oraz 4,5 dolara.