Orlen i grudniowe ceny paliw. Zapadła ważna decyzja UOKiK

Jak poinformował UOKiK – w środę zakończyło się postępowanie w sprawie cen paliw, stosowanych przez Orlen pod koniec 2022 roku. Chodzi o fakt, że gdy cena ropy na rynkach światowych spadała – na stacjach polskiego koncernu nie było widać żadnych różnic. Urząd uznał, że działania te nie stanowiły naruszenia prawa.

Orlen i ceny paliw. Koncern nie naruszył przepisów
Orlen i ceny paliw. Koncern nie naruszył przepisów 123RF/PICSEL

Fakt, że ceny paliw Orlenu w grudniu 2022 r. malały wolniej niż notowania cen paliw na rynkach europejskich, w żadnym wypadku nie naruszył unijnych i polskich przepisów ochrony konkurencji - poinformował UOKiK. W wyjaśnieniu urząd podkreślił, że poziom cen paliw w tym czasie był i tak niższy niż uznawany za nadużywanie pozycji dominującej.

Działania UOKiK były bezpośrednią reakcją na zarzuty wobec polskiego koncernu naftowego o brak reakcji na zmiany cen ropy na światowych rynkach.

UOKiK poddał analizie szczegółowe dane

W ramach postępowania wyjaśniającego UOKiK zwracał się kilkukrotnie do PKN Orlen z wezwaniami do przekazania informacji i danych o kształtowaniu hurtowych cen paliw w drugiej połowie ubiegłego roku, a także sposobu ustalania tych cen. Urząd zażądał także informacji dotyczących wolumenów sprzedanych paliw, cen stosowanych w innych państwach, polityki rabatowej wobec poszczególnych grup nabywców, wielkości zapasów, czy samych mocy przerobowych zakładów rafineryjnych.

Ceny paliw na Orlenie nie naruszały prawa

Jak powiedział cytowany w komunikacje, prezes UOKiK - Tomasz Chróstny:

Postępowanie wykazało, że ceny paliw stosowane przez Orlen w grudniu 2022 r. malały wolniej niż notowania cen paliw na rynkach europejskich. Nie stanowiło to jednak naruszenia prawa w myśl polskich i unijnych przepisów ochrony konkurencji. Poziom cen stosowanych przez Orlen pod koniec roku był niższy niż poziomy uznawane w orzecznictwie za nadużywanie pozycji dominującej poprzez stosowanie cen nadmiernie wygórowanych.

Ustalenia zostały poprzedzone analizami ekonomicznymi

Ustalenia UOKiK były poprzedzone analizami ekonomicznymi i zgodne z orzecznictwem Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz europejskich urzędów antymonopolowych.

Dodano także, że UOKiK zwrócił się do Aramco Fuels Poland (dawna Lotos Paliwa sp. z o.o.), oraz do innych firm paliwowych funkcjonujących w Polsce o przekazanie m.in. danych handlowych o stosowanych cenach paliw.

Analiza nie wskazuje na koordynację pomiędzy przedsiębiorcami w zakresie stosowania cen. Choć ceny Aramco Fuels Poland początkowo wykazywały zbieżność z cenami PKN Orlen, to jednak nie zawsze były identyczne, a od ok. połowy stycznia 2023 r. wykazują już, co do zasady stałe zróżnicowanie
- wskazano.

Urząd wciąż będzie przyglądał się sytuacji

Na sam koniec UOKiK podkreślił, że chociaż postępowanie wyjaśniające w sprawie cen paliw zostało zakończone, urząd wciąż będzie śledził sytuację na polskim rynku paliw. Niewykluczone, że w przyszłości zostaną podjęte kolejne działania wyjaśniające.

***

Kia EV9, Mercedes EQE SUV, Toyota Yaris po liftingu. Moto Flesz - odc. 93
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas