Orlen buduje pierwszą w Polsce biometanownię. Gdzie i kiedy powstanie?
Prezes koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek ujawnił szczegóły dotyczące pierwszej w Polsce biometanowni. Inwestycja powstaje w jednej z mazurskich miejscowości, a jej wartość ma wynosić ponad 180 mln złotych.
Spis treści:
Orlen buduje pierwszą w Polsce biometanownię
Zdaniem Daniela Obajtka rozwój tego typu inwestycji przełoży się na zapewnienie przyjaznych środowisku źródeł energii oraz zmniejszenie zapotrzebowania na gaz z zagranicy i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Jak wskazuje, konieczne jest wykorzystanie "potencjału rolniczego" do produkcji w naszym kraju właśnie biometanu.
Obajtek przekazał również szczegóły na temat pierwszej w Polsce biometanowni. Zlokalizowana będzie ona w mazurskiej miejscowości Głąbów. Budowa jest już zaawansowana w 30 proc., a ukończona ma zostać w 2024 roku. Jej zdolności produkcyjne są szacowane na ok. 7 mln sześciennych biometanu rocznie. Ten z kolei będzie następnie przekształcany w paliwo. Wartość inwestycji ma wynosić ponad 180 mln złotych.
Biometanownia powstanie w Głąbowie. Ale ma być ich więcej
Lokalizacja nie została wybrana bez powodu. Na Mazurach nie brakuje gospodarstw rolnych, a produkty uboczne działalności rolniczej są dobrym źródłem biogazu. Produkty takie jak wsad roślinny, kiszonki czy obornik mają być dostarczane od lokalnych rolników i firm spożywczych. Prezes Orlenu zapowiedział, że prowadzone są już rozmowy z samorządami, a także z dużymi gospodarstwami rolniczymi.
Produkcja biometanu ma być obopólną korzyścią, ponieważ poferment, czyli produkt uboczny produkcji biogazu, może być wykorzystywany przez rolników jako nawóz. Inwestycja idzie w parze także z nowymi miejscami pracy dla okolicznej ludności. Obajtek zaznaczył, że Orlen w tym czasie będzie pracował na rozbudowywaniem sieci biometanownii. W przyszłości przekształcone w nie zostaną biogazownie zlokalizowane w Konopnicy, Buczku i Wojnach Wawrzyńcach.
Biometan to podstawa ekologicznego paliwa
Biometan to gaz produkowany z odnawialnych źródeł energii, który posiada parametry gazu ziemnego.
Biogaz, który powstaje w procesie fermentacji materii organicznej różnego rodzaju (np. kiszonek, obornika), jest oczyszczany z takich zanieczyszczeń jak dwutlenek węgla czy związki siarki. W efekcie uzyskiwany jest właśnie biometan, który ma parametry klasycznego, kopalnego LNG. Po skropleniu staje się on paliwem - bioLNG.
***