Opel przeniesie produkcję z Niemiec do Polski?!

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors planuje zamknięcie fabryk Opla w niemieckim Bochum i brytyjskim Ellesmere Port, a jednocześnie rozszerzenie produkcji w krajach o niższych kosztach, w tym w Polsce - informuje tygodnik "Der Spiegel".

Opel zwiększy moce produkcyjne fabryki w Gliwicach?
Opel zwiększy moce produkcyjne fabryki w Gliwicach?Informacja prasowa (moto)

"Spiegel" powołuje się na strategiczny dokument GM, zatytułowany "Global Assembly Footprint". Ma z niego wynikać, że amerykański koncern, będący właścicielem Opla, chce produkować 80 procent pojazdów w "krajach niskich kosztów", czyli w Polsce, Rosji, Chinach, Indiach, Meksyku i Brazylii.

"W fabryce w Gliwicach, gdzie montowany jest Opel Astra, zdolności produkcyjne miałyby wzrosnąć o 25 proc., podczas gdy produkcja modelu Zafira w Bochum ma zakończyć się najpóźniej w 2015 r." - pisze "Spiegel".

Według tygodnika do 2016 r. GM chce też sprowadzić na europejski rynek 300 tys. dodatkowych samochodów, wyprodukowanych w fabrykach w Meksyku, Korei i Chinach. Jednocześnie koncern planuje rezygnację z większości modeli, przeznaczonych specjalnie na rynek europejski.

"Ta strategia mogłaby w krótkim okresie zwiększyć zyski amerykańskiego koncernu, ale zagraża pozycji General Motors jako aktualnie jeszcze największego producenta samochodów na świecie" - pisze "Spiegel".

O tym, że GM rozważa zamknięcie fabryk Opla w Bochum oraz w Ellesmere Port, aby wyprowadzić spółkę na prostą, napisał kilka dni temu amerykański dziennik "Wall Street Journal". W 2011 r. europejski pion GM odnotował straty w wys. 750 mln dolarów.

W sobotę niemiecki dziennik "Bild" opublikował rozmowę z prezesem Opla Karlem-Friedrichem Stracke, który zapewnił, że do 2014 r. żadna fabryka nie zostanie zamknięta. Przyznał, że rozważane są kroki, które pomogłyby zwiększyć zyskowność przedsiębiorstwa. "Nie ma tu tematów tabu" - powiedział Stracke. Nie wykluczył, że dojdzie do cięć płac albo dodatków do wynagrodzeń.

W 2009 r. po wielomiesięcznych negocjacjach z udziałem niemieckiego rządu GM porzucił plany pozbycia się Opla i podjął surową restrukturyzację spółki w celu wprowadzenia jej do strefy zysku, co jak dotąd się nie powiodło. W zeszłym roku pojawiły się spekulacje, że General Motors ponownie rozważa sprzedaż Opla.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas