Odlewnia Volkswagena ogrzeje mieszkania w Poznaniu
W odlewni Volkswagena w Poznaniu wprowadzono rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić prawie 16 tys. megawatogodzin energii cieplnej rocznie. Zostanie ona włączona do miejskiej sieci ciepłowniczej i ogrzeje mieszkania na poznańskim Górczynie. To drugi etap inwestycji niemieckiego koncernu i kontynuacja współpracy z firmą Veolia Energia Poznań.
Spis treści:
Energia z zakładów ogrzeje mieszkańców Poznania
Od blisko pięciu lat w odlewni Volkswagena w Poznaniu odzyskiwana jest energia powstająca przy pracy sprężarek i przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej. Teraz Volkswagen zamierza rozszerzyć swoje działania w tej kwestii i odzyskiwać ciepło z wytapialni aluminium.
I etap projektu odzysku ciepła przynosi już miastu i fabryce konkretne efekty. Dziś przyszedł czas, by pójść znacznie dalej. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że dzięki kolejnym inwestycjom w zrównoważonej gospodarce zasobami staje się ona wzorem i inspiracją dla całej branży. To prośrodowiskowe rozwiązanie wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasz zakład. Realizując założenia naszej strategii pomagamy zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w Poznaniu, zredukować występowanie wysp ciepła i skierować blisko 16 tysięcy Megawatogodzin energii cieplnej rocznie do ogrzewania domów, hal i obiektów handlowych znajdujących się w jej sąsiedztwie. To doskonały przykład korzyści jakie może nowoczesne miasto czerpać z przemysłu 4.0 zlokalizowanego w jego granicach.
Karolin wyemituje mniej CO2
Aluminium, wykorzystywane do produkcji samochodów, topione jest w piecach gazowych. Podczas tego procesu powstawało ciepło, które uchodziło wprost do atmosfery. Teraz ciepło trafia do wymiennika i tam ogrzewa wodę. Za pośrednictwem kolejnego wymiennika trafia do instalacji ciepłowniczej firmy Veolia Energia Poznań. Montaż całej instalacji rozpoczął się na przełomie III i IV kwartału 2021 r. Na chwilę obecną ciepło odzyskiwane jest z jednego pieca, ale jeszcze w czerwcu instalacja będzie pracować na kolejnym. Docelowo ciepło będzie pobierane z czterech pieców.
Jak szacuje Volkswagen Veoila wprowadzi do sieci ciepłowniczej energię cieplną, mającą wartość energetyczną na poziomie 56 tys. gigadżuli. To pozwoli na ogrzanie kilku tysięcy mieszkań na poznańskim Górczynie i położonych przy ul. Głogowskiej, Góreckiej, Kolejowej, Krauthoffera, oraz centrum handlowego i zakładu gospodarki odpadami. Wskutek tego elektrociepłownia Karolin wyemituje 2 440 ton dwutlenku węgla mniej w ciągu roku, a przy tym zużyje mniej węgla (ok. 3 200 ton rocznie).
Cieszę się, że dzięki współpracy z Volkswagen Poznań możemy razem zadbać o środowisko i bezpieczeństwo energetyczne. Każde zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery to korzyść dla jakości powietrza. To przekłada się na zdrowie i lepsze samopoczucie poznanianek i poznaniaków.
Odlewnia Volkswagen Poznań istnieje 25 lat
W Odlewni Volkswagen Poznań powstają części do takich modeli z gamy koncernu jak: Volkswagen ID. 3, czy Porsche eMacan Turbo. Jest też jedną z największych w koncernie i całej Europie. W tym roku świętuje ćwierćwiecze swojego istnienia.