Od czerwca zmiany na granicach z Niemcami. Jeszcze więcej kontroli
W najbliższych dniach można się spodziewać zwiększonego ruchu przy granicy z Niemcami oraz dodatkowych kontroli nie tylko na samych przejściach granicznych.
Choć Polska jest członkiem strefy Schengen i zgodnie z unijnym prawodawstwem powinniśmy mieć możliwość swobodnego przekraczania wewnętrznych granicy Unii, Niemcy korzystają z prawa do przedłużania kontroli na przejściach granicznych.
Dlaczego Niemcy wprowadzili kontrole na granicy?
Wprowadzono je w połowie października ubiegłego roku w związku z potrzebą "skuteczniejszego zwalczania przemytu migrantów i ograniczenia nielegalnej migracji". Kontrole początkowo miały obowiązywać 10 dni, ale trwają do dziś i za moment zostaną zaostrzone.
Euro 2024 w Niemczech. Wzmożone kontrole na granicy
Potrzeba uszczelnienia granicy wynika z zagrożeń, jakie wiążą się ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które zostaną rozegrane w Niemczech tego lata. UEFA Euro 2024 rozpocznie się meczem 14 czerwca 2024 r. na mieszczącym 67 000 widzów stadionie w Monachium. Finał odbędzie się 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Nancy Faeser - minister spraw wewnętrznych Niemiec poinformowała, że wszystkie służby bezpieczeństwa przygotowują się do tego wydarzenia i zapowiedziała "obecność policji w dużej liczbie" wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo ludzi.
Od czerwca policja będzie chronić wszystkie niemieckie granice, nie tylko z Polską, Austria, Czechami i Szwajcarią, jak miało to miejsce dotychczas. Kontrolowane będą też lotniska i transport kolejowy.
Długi weekend w Niemczech - większy ruch na granicy
Dodatkowo od dziś należy spodziewać się większego natężenia ruchu na granicach z Niemcami wynikającego z przedłużonego weekendu związanego z obchodami święta Bożego Ciała (Fronleichnam), które jest dniem wolnym od pracy Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary oraz niektórych gminach w Saksonii i Turyngii.
Jak wyglądają kontrole na granicy z Niemcami?
Funkcjonariusze zatrzymują wybiórczo podróżnych podczas przekraczania granicy i kontrolują ich dokumenty pod kątem autentyczności. Sprawdzają, czy osoby wjeżdżające do Niemiec nie figurują w bazach osób poszukiwanych. Kontrolowane są także dokumenty pojazdów, a wybiórczo sprawdzane są też przewożone ładunki.
Trzeba mieć świadomość, że taka kontrola może mieć miejsce nie tylko na samym przejściu granicznym. Obszar działań obejmuje też strefę przygraniczną, czyli 30 km w głąb kraju od granic celnych.