Nowy sposób oszustów na okradanie kierowców. Trzeba uważać na parkomaty

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ostrzega kierowców przed nowym oszustwem. Na niektórych parkomatach można natrafić na naklejki z kodem QR, które rzekomo oferują wygodniejszą i szybszą metodę płatności. W rzeczywistości jednak skorzystanie z tego rozwiązania może się dla nas skończyć utratą pieniędzy i danych do konta bankowego.

Kraków przestrzega przed kodami QR na parkomatach

Osoby korzystające z krakowskich parkomatów są narażone na nowe oszustwo. Jak poinformowały władze miasta - do ZDMK od pewnego czasu spływają informacje o podejrzanych naklejkach, które zachęcają kierowców do płatności za parkowanie z wykorzystaniem kodów QR. Zeskanowanie takiego kodu może się jednak skończyć próbą wyłudzenia naszych danych, a w skrajnych wypadku nawet utratą dużej ilości pieniędzy.

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Zarządu Dróg Miasta Krakowa:

Policja prosi, by nie zrywać naklejek samodzielnie

Z dalszej informacji wynika, że pracownicy ZDMK zostali już poinformowani o nowej próbie wyłudzenia i po zabezpieczeniu śladów przez policję, przystąpią do usuwania fałszywych naklejek. Jeśli do tego czasu natkniemy na jedną z nich, policja prosi by nie usuwać ich samemu. Zamiast tego najlepiej zadzwonić na jeden z podanych w komunikacie numerów i poinformować o miejscu, w którym widnieje wspomniany kod.

Reklama

Jak płacić w parkomatach?

Przy okazji zdarzenia warto przypomnieć, że w Krakowie nie jest obsługiwany system płatności za parkomaty za pośrednictwem kodów QR. Jak czytamy na stronie ZDMK:

Parkując w Obszarze Płatnego Parkowania należy uiścić opłatę, poprzez:

  • zakup biletu w parkomacie, przy użyciu monet lub z wykorzystaniem kart zbliżeniowych (w wybranych urządzeniach)
  • zakup abonamentu
  • za pomocą aplikacji w telefonie, z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji biletowej

Krakowska policja zatrzymała pierwszych podejrzanych

Jak poinformował portal niebezpiecznik.pl, krakowska policja zatrzymała już pierwszych podejrzanych o udział w opisywanym oszustwie. Na obecną chwilę mowa o dwóch obcokrajowcach. Mężczyznom prawdopodobnie zostaną postawione zarzuty postawione z art. 286 par. 1 kk. Grozi im do 8 lat więzienia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy