Nowy rodzaj oszustwa. Narażeni są kierowcy, którzy jeżdżą autostradą

W ostatnim czasie wielu kierowców mogło otrzymać wiadomość SMS, w której informowani są, że zalegają z płatnością za przejazd autostradą w ramach systemu e-TOLL. Administracja rządowa zwraca uwagę, że jest to sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy.

Oszuści mają nową metodę. Celem są kierowcy jeżdżący autostradami.
Oszuści mają nową metodę. Celem są kierowcy jeżdżący autostradami.Wojciech StróżykReporter

Za autostradę można zapłacić w systemie e-TOLL

Pierwszym systemem elektronicznego poboru opłat drogowych był wprowadzony w 2011 roku viaTOLL. Dotyczył on jedynie samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W październiku 2021 roku system ten został zlikwidowany, a jego następcą został e-TOLL. Od początku grudnia 2021 roku mogą z niego korzystać również kierowcy poruszającymi się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. System e-TOLL pozwala na elektroniczne wniesienie opłaty za przejazd po wybranych odcinkach dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. System nadzorowany jest przez Krajową Administrację Skarbową.

Oczywiście w związku ze zniesieniem opłat na autostradzie A2 (Konin - Stryków) i A4 (Wrocław - Sośnica) kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony są zwolnieni z opłat. Operatorzy systemu zwracają jednak uwagę, że w przypadku gdy samochód osobowy ciągnie przyczepę i łączna masa zestawu przekracza 3,5 tony, przejazd wspomnianymi odcinkami jest płatny.

Jak zapłacić za przejazd w systemie e-TOLL?

By wnieść elektroniczną opłatę za przejazd płatnymi odcinkami dróg kierowcy mogą wybrać dwie formy rozliczenia:

  • konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty - w czasie rejestracji zasilamy konto, z którego na bieżąco pobierane są środki za przejechane płatne odcinki dróg.
  • konto rozliczeniowe w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem - w czasie rejestracji dostępna jest opcja stworzenia zabezpieczenia na koncie użytkownika w formie depozytu (wpłaty pieniężnej), gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej lub poręczenia podmiotu trzeciego. Do chwili zatwierdzenia prawidłowo złożonego zabezpieczenia użytkownik może korzystać z systemu e-TOLL w trybie przedpłaty.

Oszustwo "na przejazd autostradą". Kierowcy otrzymują SMS-y

Kierowców podróżujących autostradami i korzystających z systemu e-TOLL za cel wzięli sobie teraz oszuści. CSIRT KNF (reaguje on na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w polskim sektorze finansowym) poinformował, że przestępcy wysyłają kierowcom SMS-y, w których podszywają się pod system e-TOLL.

Przed oszustami ostrzega m.in. KNFmateriały prasowe

"Od 19.03 twoje rachunki za autostradę są poważnie zaległe. Kliknij link..." - brzmi wiadomość wysłana przez oszustów. Ci, którzy dadzą się nabrać i klikną w link, zostaną przekierowani do strony mającej imitować witrynę e-TOLL. Następnie zostaną poproszeni o podanie numeru rejestracyjnego swojego auta oraz danych karty płatniczej. Stawka nie jest wysoka, to tylko 1,70 zł, więc teoretycznie nie wzbudzi to podejrzeń nieświadomego kierowcy.

Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi płatności za przejazd w systemie e-TOLL. To próby wyłudzenia danych o rachunkach bankowych użytkowników. Jeśli otrzymasz SMS, który zawiera link, nie klikaj w niego. To może być próba wyłudzenia Twoich danych osobowych i bankowych
możemy przeczytać na stronie e-TOLL

W komunikacie podkreślono, że system e-TOLL nigdy nie wysyła SMS-ów z linkami do płatności. Zwrócono również uwagę, że aplikacja udostępniana jest wyłącznie za pośrednictwem autoryzowanych sklepów: App Store i Google Play. Nie należy w związku z tym pobierać aplikacji z niesprawdzonych źródeł.

"Stop drogówka": Karambol z udziałem siedmiu autCzwórkaCzwórka
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas