Nowe wiadomości o podatkach od samochodów. Mamy stanowisko ministerstwa

Widmo wprowadzenia nowej opłaty rejestracyjnej w IV kwartale bieżącego roku coraz mocniej się oddala. Takie wnioski wysnuć można z naszej korespondencji z Ministerstwem Środowiska i Klimatu odpowiedzialnym za wprowadzenie nowych podatków od samochodów. To dobre informacje dla polskich kierowców.

Maleją szanse na czasowe wprowadzenie nowych podatków od samochodów. To dobre informacje dla polskich kierowców
Maleją szanse na czasowe wprowadzenie nowych podatków od samochodów. To dobre informacje dla polskich kierowców123RF/PICSEL

W kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, gdy wszystkie ośrodki sceny politycznej zabiegały o głosy kierowców, powrócił wątek nowych podatków od posiadania samochodu. Ponieważ żywo interesuje on polskich kierowców, o nowe informacje w tej sprawie zwróciliśmy się do stosownych resortów. Chociaż nie udało nam się uzyskać jasnych deklaracji co do zakresu prac i terminów wprowadzenia opłat, widmo terminowego wprowadzenia nowych podatków dla kierowców zdaje się oddalać.

Dwa nowe podatki od samochodów. Zgodziliśmy się na nie w KPO

Przypomnijmy - Krajowy Plan Odbudowy, w kształcie zaakceptowanym przez Polskę jeszcze w 2022 roku, zakłada m.in. "wzrost wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska". W ramach realizacji tego zapisu podpisany przez Polskę dokument zakłada wprowadzenie dwóch nowych "mechanizmów" mających zachęcić rodaków do rezygnacji z własnego samochodu lub przesiadki na "elektryka". Ściślej chodzi o:

  • nową opłatę rejestracyjną,
  • nowy podatek od posiadania samochodu.

Jak czytamy w KPO, oba mechanizmy mają być "związane z emisjami" i działać na zasadzie "zanieczyszczający płaci". W praktyce oznacza to najpewniej uzależnienie ich od emisji CO2 lub NOx.

KPO nie precyzuje szczegółowych sposobów naliczania opłat. Narzuca jednak terminy ich wprowadzenia. W przypadku jednorazowej, acz naliczanej przy każdej kolejnej rejestracji, opłaty rejestracyjnej ma to być IV kwartał bieżącego roku. Wprowadzenie cyklicznego - naliczanego w skali rocznej - podatku od posiadania samochodu przewidziano na II kwartał 2026 roku.

Podatek od samochodu zależny od normy euro? Trwa "przegląd" projektów

Zgodnie z zapisami KPO środki uzyskane z wprowadzenia nowych opłat mają być przeznaczone na "ograniczenie negatywnych efektów zewnętrznych transportu i rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego zarówno na obszarach miejskich jak i wiejskich". Oznacza to, że - z formalnego punktu widzenia - za wprowadzenie podatków nie odpowiadają resorty infrastruktury ani finansów lecz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zapytaliśmy więc u źródła, na jakim etapie znajdują się obecnie prace w tym zakresie.

Przypominamy, że z Komisją Europejską KPO negocjował jeszcze poprzedni rząd, ale do tej pory te reformy, stanowiące kamienie milowe KPO nie zostały wykonane. Przyglądamy się i dokonujemy przeglądu realizacji inwestycji i reform z KPO.
informują w korespondencji z Interią przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Terminy mało realne? Resort gotowy do negocjacji z UE

Zdawkowa odpowiedź resortu to dobra wiadomość dla kierowców. Brak jakichkolwiek konkretów sugeruje, że prace dotyczące nowych podatków - o ile w ogóle ruszyły - znajdują się jeszcze w powijakach. Przedstawiciele resortu zauważają, że "niewątpliwie potrzebujemy zachęt do rozwoju rynku samochodów elektrycznych", ale nie kryją, że "decyzje dotyczące kontynuacji lub ograniczenia zakresu zapisanych w KPO projektów" nie zostały jeszcze podjęte.

W odpowiedzi udzielonej nam przez resort środowiska czytamy ponadto, że:

Jeśli będzie trzeba modyfikować zapisy KPO i renegocjować aktualizację - nowy rząd jest otwarty na współpracę z KE i widać także otwartość KE na rozmowy z Polską.

Z perspektywy kierowców oznacza to raczej dobre informacje. Dyplomaci mogą odczytać deklarację resortu jako przyznanie, że nakreślone w KPO terminy są w obecnych warunkach mało realne  i mogą wymagać korekty. Taka interpretacja jest o tyle prawdopodobna, że resort nie ustosunkował się do naszych pytań dotyczących sposobu naliczania nowych opłat, jak chociażby tego, czy podatek i opłata rejestracyjna będzie mieć związek z wpisaną w CEPiK normą emisji spalin. 

"Wydarzenia": Pięćdziesiąt znaków drogowych na sześciuset metrachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas