Nowe prawo zakazuje posiadania auta z Rosji. Karą jest konfiskata pojazdu

Władze Łotwy postanowiły wyeliminować zarejestrowane w Rosji samochody ze swoich dróg. Osoby, które nie podporządkują się nowemu prawu, stracą swój pojazd. Tak wynika z przygotowywanego projektu ustawy.

Samochody zarejestrowane w Rosji zakazane na Łotwie

Łotewski resort sprawiedliwości przygotowuje projekt, przewidujący zakaz używania na Łotwie samochodów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. Właściciele samochodów na rosyjskich i białoruskich tablicach będą zobowiązani do przerejestrowania pojazdów w ciągu trzech miesięcy albo do wywiezienia auta z Łotwy. W przypadku niezastosowania się do tych przepisów właścicielowi grozić ma konfiskata pojazdu.

O przygotowywanym projekcie poinformowała łotewska minister sprawiedliwości Inese Libina-Egnere.

Zakaz wjazdu rosyjskich samochodów do Unii Europejskiej

Od 12 września samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej przez granicę Łotwy z Rosją i Białorusią. Dozwolony jest powrót do Rosji pojazdami na rosyjskich tablicach, pod warunkiem, że samochody są wykorzystywane jedynie jako środek transportu, a nie są zadeklarowane jako towar. Takie ograniczenia wprowadziły też sąsiednie Litwa i Estonia oraz Finlandia.

Reklama

LETA przypomina, że 8 września Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienia dotyczące importu towarów z Rosji. Wskazano, że import prywatnych samochodów jest zakazany. Później KE podkreśliła, że opublikowana lista ma wyłącznie charakter doradczy i kraje UE powinny same decydować, czy nakładać takie zakazy, czy nie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: tablice rejestracyjne | Rosja | Łotwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy