Nowa obowiązkowa naklejka na szybę. Wiemy, jak będzie wyglądać

Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie dotyczące wzorów naklejek, w jakie będą musieli wyposażyć się kierowcy, chcący w przyszłości wjechać do strefy czystego transportu. Przy okazji rozwiano wątpliwości co do tego, czy osoby dużo podróżujące, będą musiały mieć zestaw takich naklejek.

Naklejka będzie obowiązkowa w każdej strefie czystego transportu

Kiedy ogłoszono wprowadzenie naklejek, pozwalających na wjazd do stref czystego transportu, jako pierwsi informowaliśmy o problemie, jaki to rodzi. Zgodnie z założeniami ustawy o elektromobilności, każda gmina będzie mogła sama ustalić czy i jaką strefę chce wyznaczyć, a także określić, jakie pojazdy spalinowe, mogą do niej wjeżdżać. Rodziło to oczywisty absurd, ponieważ oznaczało, że kierowcy będą zobowiązani do posiadania stosownej naklejki, wydanej przez każdą gminę, do jakiej zamierzają wjechać. Na szczęście ostateczny wzór naklejki rozwiązuje ten problem.

Reklama

Ministerstwo poinformowało że rozporządzenie, a przede wszystkim projekt nalepki oznaczającej pojazd uprawiony do wjazdu do strefy czystego transportu podlegał szerokim uzgodnieniom.

Wzór naklejki do stref czystego transportu

Zgodnie z projektem rozporządzenia dostępnym na stronach RCL nalepka ma mieć wzór ośmiokąta w kolorze zielonym. Na górze znajdować się ma informacja z rokiem produkcji pojazdu. Poniżej po lewej stronie znajdować się będzie z kolei oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany pojazd. Przykładowo dla  benzyny określono znak P; dla oleju napędowego - D; mieszanki (paliwo-olej) - M; gazu płynnego (propan-butan) - LPG; gazu ziemnego sprężonego (metan) - CNG; wodoru - H; a dla pojazdu zasilanego energią elektryczną - EE. W dolnej połowie nalepki będzie z kolei uwidoczniony numer rejestracyjny pojazdu.

Innymi słowy, kierowcy będą musieli zaopatrzyć się tylko w jedną naklejkę, wydaną przez urząd właściwy dla ich miejsca zamieszkania. Natomiast gdy pojadą do innej gminy, która może mieć inne zasady określające wjazd do stref czystego transportu, na podstawie danych z naklejki, służby będą mogły określić, czy dany pojazd spełnia wymogi obowiązujące na terenie danej gminy.

Ile kosztuje naklejka pozwalająca na wjazd do stref czystego transportu

Nalepka umieszczana będzie w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi z kolei rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu. Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z ustawą o elektromobilności, pojazdy którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od zakazu wjazdu do strefy czystego transportu. Przewiduje ona też maksymalny koszt za wydanie takiej nalepki w wysokości 5 zł.

Obowiązująca ustawa o elektromobilności upoważnia gminy do tworzenia stref czystego transportu na swoim terenie. Do tej pory jednak żadna z takich stref nie powstała. Pierwsza ma pojawić się na przełomie roku w Krakowie.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Strefa czystego transportu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy