Nowa metoda złodziei - „na bramkę”. Jak się przed nią bronić?

Hiszpańska policja alarmuje o nowej metodzie złodziei, wymierzonej w podróżujących samochodami. Przestępcy wykorzystują w tym celu m.in. bramki na autostradach. To ważna wiadomość dla osób wybierających się na wakacje.

Przestroga dla podróżujących

Hiszpańska policja informuje, że coraz częściej otrzymuje zgłoszenia o kradzieżach pieniędzy i dokumentów z samochodów, do których dochodzi przy próbie wymiany przebitego koła.

Przestępcy upatrują swoje ofiary na drogach, a następnie przy nadążającej się okazji dziurawią jedną z opon samochodu. Gdy kierowca odjeżdża, przestępcy ruszają za ofiarą. Po niedługim czasie kierowca orientuje się, że coś jest nie tak. Zatrzymuje auto, by sprawdzić koło. Gdy wysiada, przestępcy dokonują zuchwałej kradzieży.

"Metoda na kolec" i jej ewolucja - "na bramkę"

Chociaż opisywana metoda nie jest niczym nowym i od lat jest znana jako "metoda na kolec", do tej pory przestępcy przebijali opony w zaparkowanych samochodach, najczęściej na parkingach i stacjach benzynowych. Nowością jest jednak fakt wykorzystania w tym celu punktów poboru opłat na autostradach.

Reklama

Przykład takiego działania można zobaczyć na poniższym filmie. Materiał ukazuje mężczyznę, który podkrada się do stojącego na bramce Porsche Cayenne, a następnie przebija mu oponę ostrym narzędziem. Jak można się domyślić, niedługo później właściciel luksusowego musiał się zatrzymać, by sprawdzić co się stało. Zapewne w tym momencie doszło do kradzieży.

Samochód został wybrany nieprzypadkowo. Złodzieje najczęściej wybierają osoby, które podróżują drogimi samochodami, ale jak podkreślają funkcjonariusze - nie pogardzą także innymi autami, zwłaszcza gdy w samochodzie znajduje się tylko kierowca lub mają nadzieję na spory łup.

Jak się uchronić przed przestępcami?

Nie ma jednej słusznej metody, by ustrzec się przed powyższą metodą kradzieży. Hiszpańska policja dosyć ogólnikowo zwraca uwagę żeby "mieć oczy dookoła głowy". Trudno jednak podczas dłuższej podróży być cały czas skupionym na otoczeniu samochodu - zwłaszcza, gdy podróżujemy w pojedynkę.

Warto jednak pamiętać, że jeśli już dojdzie do przebicia opony i będziemy zmuszeni ją wymienić, należy odpowiednio zabezpieczyć samochód. Powinniśmy zamknąć okna i drzwi auta. Pamiętajmy też, by w czasie wymiany nie zostawiać na dachu lub masce samochodu żadnych przedmiotów, zwłaszcza saszetek czy portfeli z dokumentami i gotówką.

Do zmiany przebitego koła powinniśmy wybrać miejsca objęte monitoringiem - np. stacje benzynową. Właściciele aut z wykupionym assistance powinni wezwać pomoc i nie wymieniać sami przebitej opony.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Złodzieje | kradzieże samochodów | bramki autostradowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy