Niezwykłe znalezisko na budowie drogi. Przyćmiło wszystkie inne

Podczas ubiegłorocznej inwestycji drogowej przeprowadzanej w wielkopolskiej wsi Łekno, doszło do zaskakującego odkrycia. Pod zrywaną warstwą nawierzchni drogowej natrafiono na drewniany bruk, którego pochodzenie ustalono na XV wiek. Wyjątkowe znalezisko okrzyknięto właśnie „najważniejszym odkryciem archeologicznym 2023 roku".

Niezwykłe odkrycie przy budowie drogi

Tereny, na których planuje się budowy nowych dróg, nierzadko mogą nosić ślady historii sięgające setek lat wstecz. Najlepszym przykładem niech będą ubiegłoroczne prace remontowe w Łeknie - niewielkiej miejscowości w województwie wielkopolskim.

Podczas inwestycji drogowej w ramach programu "przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno" natrafiono na prawdziwie zaskakujące odkrycie. Podczas wymiany nawierzchni jeden z dróg, oczom robotników ukazał się średniowieczny, drewniany trakt pochodzący z XV wieku.

Reklama

25-metrowa, średniowieczna drewniana droga

Po wstępnym zabezpieczeniu znaleziska do prac odkrywczo-zabezpieczających skierowana została grupa studentów pod kierunkiem dra Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. W wyniku podjętych badań archeologicznych odsłonięto i zadokumentowano ponad 25-metrowy fragment dawnej, średniowiecznej drogi. Na jednym z jej odcinków odsłonięto aż 5 poziomów drewnianego moszczenia, pomiędzy którymi zalegała warstwa mierzwy. Jak ustalono - niegdyś trasa stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta. Pomimo upływu lat znalezisko zachowało się w wyjątkowo dobrym stanie.

Najważniejsze archeologiczne odkrycie w Polsce

Dziś temat ponownie wraca za sprawą konkursu zorganizowanego przez czasopismo popularnonaukowe Archeologia Żywa. Jak się okazuje wspomniana średniowieczna droga drewniana w Łeknie została wybrana najważniejszym odkryciem archeologicznym w Polsce w 2023 roku. O wyróżnieniu poinformowało Muzeum Regionalne w Wągrowcu w mediach społecznościowych.

Przy okazji poinformowano także o najnowszych wynikach badań dendrochronologicznych, które wskazują, że drewno z drugiego poziomu (po najstarszym) ścięto w 1445 r., a więc rok po powtórnej lokacji miasta. Co jeszcze ciekawsze - wspomniana droga to niejedyne interesujące odkrycie w wielkopolskiej miejscowości w ostatnim czasie. Podczas trwającego remontu starówki drogowcy natrafili także na złotą monetę, która prawdopodobnie pochodzi z czasów panowania dynastii Jagiellonów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa dróg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy