Nie tylko silniki. Mercedes będzie produkował w Polsce również baterie
To już pewne. W Jaworze, przy budowanej właśnie fabryce silników Mercedesa, powstanie też drugi zakład produkcyjny niemieckiej marki. Mercedes zbuduje tu fabrykę baterii, w której prace znajdzie kolejne 300 osób.
"Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić kolejną, bardzo ważną inwestycję w branży motoryzacyjnej. A branża motoryzacyjna staje się, jest już, takim hubem innowacyjności (...) na cały świat. Dzięki temu Polska, również polscy inżynierowie, pracownicy przesuwają się w górę w globalnych łańcuchach wartości, rośnie konkurencyjność polskiej gospodarki" - powiedział po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.
- Do 2022 roku przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej dziesięć samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności. Fabryka baterii w Jaworze jest drugą już inwestycją Mercedesa w tej lokalizacji. Pierwszą jest inteligentna fabryka zaawansowanych technologicznie silników do pojazdów konwencjonalnych, a teraz wprowadzamy do Polski kolejną technologię przyszłości - powiedział Markus Schäfer, Członek Zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedesa.
Produkcja silników spalinowych w Jaworze, gdzie pracować będzie ponad 1000 osób, rozpocznie się już w tym roku. Fabryka będzie zaopatrywać zakłady Mercedesa w Europie i na całym świecie. Zakład montażu baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.
Mercedes jest jedną z pierwszych dużych firm, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Zarówno fabryka silników, jak i nowa fabryka baterii, będą zaopatrywane w energię odnawialną, neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym Jawor będzie jedną z pierwszych bezemisyjnych fabryk Mercedesa na świecie.
Daimler inwestuje ponad miliard euro w globalną sieć produkcji baterii. Obecnie składa się na nią osiem fabryk w sześciu lokalizacjach na trzech kontynentach. W Kamenz produkcja akumulatorów zaczęła się w 2012 roku. W budowie jest już druga fabryka w tej lokalizacji. Kolejna fabryka baterii planowana jest w zakładzie Mercedes-Benz w Untertürkheim. Daimler i jego partner BAIC budują też fabrykę akumulatorów w istniejącym zakładzie produkcji aut w Yizhuang Industrial Park w Pekinie (Chiny). W USA, w pobliżu fabryki Mercedes-Benz w Tuscaloosa, rozpoczęła się budowa kolejnej fabryki baterii. Ponadto, wraz z lokalnym partnerem- Thonburi Automotive Assembly Plant (TAAP) - Mercedes buduje też zakład produkcji akumulatorów w Bangkoku (Tajlandia). Nowa fabryka akumulatorów powstaje również w Sindelfingen.
Fabryka baterii w Jaworze będzie dziewiątym zakładem produkcji baterii w globalnej sieci Mercedes-Benz Cars.
"Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić kolejną, bardzo ważną inwestycję w branży motoryzacyjnej. A branża motoryzacyjna staje się, jest już, takim hubem innowacyjności (...) na cały świat. Dzięki temu Polska również, polscy inżynierowie, pracownicy przesuwają się w górę w globalnych łańcuchach wartości, rośnie konkurencyjność polskiej gospodarki" - powiedział po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.