(Nie)bezpieczna jazda nocą. Jak sobie radzić?

Jazda samochodem w nocy jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Oprócz ograniczonego pola widzenia, kierowca musi poradzić sobie ze zmęczeniem, sennością oraz oślepiającymi światłami innych samochodów.

Minie jeszcze dużo czasu zanim samochody tak będą ułatwiać życie polskim kierowcom
Minie jeszcze dużo czasu zanim samochody tak będą ułatwiać życie polskim kierowcomInformacja prasowa (moto)

Jak poprawić bezpieczeństwo nocnego podróżowania? Oto kilka naszych wskazówek.

Zadbaj o światła

Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł, a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogę oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Słabe, stare żarówki dodatkowo ograniczą naszą widoczność. Reflektory to nasze oczy, jeśli o nie nie zadbamy, ryzykujemy swoim bezpieczeństwem.

Czystość

Drugim, podstawowym elementem to czystość szyb i reflektorów. Czyszczenie szyb nie tylko na zewnątrz a także w środku powinno być naszym rutynowym działaniem. Podobnie jak czyszczenie reflektorów. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą powodować bardzo duże ograniczenie skuteczności świateł.

Oświetlenie wewnątrz samochodu

Jeśli w naszym samochodzie istnieje możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej powinniśmy ustawić je tak, by nie było zbyt intensywne. - Mocne światło wewnątrz samochodu będzie osłabiało naszą zdolność obserwacji tego, co się dzieje na zewnątrz. Jeśli korzystamy z nawigacji, ustawmy ją w trybie jazdy nocą. Specjalnie dobrane kolory i intensywność światła pozwolą nam na bezpieczne nawigowanie bez pogorszenia naszej zdolności obserwacji drogi. Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują intensywne światło. Zasadą jest, że światło z tych urządzeń powinno być niewidoczne dla kierowcy - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Obserwacja drogi

Podczas jazdy nocą bardzo ważna jest ciągła obserwacja drogi. Powinniśmy unikać patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów. Krótkie spojrzenie może spowodować, że nawet przez kilka sekund będziemy oślepieni.

Podczas jazdy wykorzystujmy światła drogowe, zdecydowanie poprawiają one nasze pole widzenia i pozwalają na lepszą obserwację drogi i jej otoczenia. Pamiętajmy jednak o odpowiednio wczesnym ich wyłączaniu tak, by nie oślepiać kierowców przed nami i jadących z naprzeciwka.

Świateł drogowych nie można również używać w terenie zabudowanym, chyba że teren jest nieoświetlony.

Odpoczynek

Wsiadając do samochodu miejmy świadomość drogi, która jest przed nami. Szczególnie nocą, gdy musimy być bardziej skoncentrowani i szybciej się meczymy. Pamiętajmy o konieczność regularnych postojów i odpoczynku. Kawa czy środki pobudzające działają przez chwilę, ale później objawy nasilają się jeszcze mocniej. Nie dajmy się im oszukać.

Kultura jazdy

Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Po pierwsze: zachowujmy odpowiedni odstęp przed pojazdem jadącym przed nami, aby nasze światła nie świeciły kierowcy w lusterko wewnętrzne i nie oślepiały go. Po drugie: jeśli jedziemy na światłach drogowych zmieniajmy je odpowiednio wcześniej, mając na uwadze innych uczestników ruchu, tak pieszych jak i zmotoryzowanych. Po trzecie: jeśli jesteśmy wyprzedzani, a mamy włączone światła drogowe, zmieńmy je na mijania dopiero, gdy samochód nas wyprzedzający będzie na naszej wysokości. Po czwarte: dla kierowców jadących za nami nasze światła są ważnym źródłem informacji na temat tego, co się dzieje na drodze. Nie lekceważmy tego, to co jest dla nas widoczne, dla kierowcy za nami może być niespodziewane.

Systemy ułatwiające podróżowanie w nocy

Aby ułatwić kierowcom podróżowanie w nocy, a także poprawić ich komfort i bezpieczeństwo, producenci aut dbają o możliwość zaopatrzenia swojego auta w systemy, które ułatwiają nocną jazdę w tym między innymi automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory z funkcją doświetlania zakrętów czy też automatycznie włączające się i wyłączające się światła drogowe.

Oceń swój samochód. Wystarczy wybrać markę... Kliknij TUTAJ.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas