Najciekawsze koncepty Hyundaia z ostatnich lat

Niedawno Hyundai pokazał najnowszy koncept elektryczny Prophecy, który oddaje filozofię projektowania firmy o nazwie Sensuous Sportiness. Podobnie, jak w przypadku innych samochodów koncepcyjnych Hyundai, jego design jest zapowiedzią tego, jak mogą wyglądać przyszłe modele marki.

article cover
 

Najciekawsze koncepty Hyundaia z ostatnich lat

Niedawno Hyundai pokazał najnowszy koncept elektryczny Prophecy, który oddaje filozofię projektowania firmy o nazwie Sensuous Sportiness. Podobnie, jak w przypadku innych samochodów koncepcyjnych Hyundai, jego design jest zapowiedzią tego, jak mogą wyglądać przyszłe modele marki.

Najnowszy samochód koncepcyjny Hyundai Prophecy, miał swoją premierę w marcu tego roku. W przeciwieństwie do swojego poprzednika 45, Prophecy ma gładkie kształty i płynne linie, praktycznie bez ostrych kątów i krawędzi. Jego neoklasyczny kształt stanowi ukłon w stronę luksusowych samochodów z lat 20. i 30. XX wieku, a jednocześnie unikalne cechy, takie jak oświetlenie pikselowe i felgi w kształcie śmigła sprawiają, że wygląda jak samochód przyszłości. Nazwa Prophecy wyraźnie wskazuje, że samochód jest zwiastunem przyszłych modeli marki Hyundai. 
Prophecy oddaje filozofię projektowania Sensuous Sportiness i stanowi połączenie estetycznej harmonii z aerodynamiką. Sensous Sportiness można dostrzec w doskonałej sylwetce samochodu, definiowanej przez jedną opływową linię biegnącą od przodu do tyłu samochodu. Łagodne linie i rozległe krzywe nadają Prophecy wygląd idealnie gładkiego kamienia. 
Podczas zeszłorocznej imprezy AutoMobility LA Hyundai zaprezentował koncept hybrydowego SUV-a o nazwie Vision T. Ten dynamiczny model oddaje wizję nowego kierunku projektowania samochodów Hyundai typu SUV. Profil boczny Vision T sprawia wrażenie ciągłego ruchu do przodu. Długa maska oraz opadająca linia dachu w połączeniu z dużym rozstawem osi oraz krótkimi zwisami oddają charakter samochodu gotowego na każde wyzwanie. W przeciwieństwie do obecnych na rynku kompaktowych SUV-ów, Vision T zaprojektowano z zastosowaniem wielu kątów ostrych i krawędzi, w celu stworzenia wyraźnego kontrastu pomiędzy eleganckimi liniami, a atletyczną sylwetką klina.  
Futurystyczny koncept FE Fuel Cell był krokiem naprzód w rozwoju pojazdów napędzanych wodorem. Samochód zadebiutował podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2017 roku. Kilka miesięcy po koncepcie FE Fuel Cell zaprezentowany został Hyundai Nexo z ogniwami paliwowymi drugiej generacji. Model ten odziedziczył po FE Fuell Cell sylwetkę SUV-a oraz efektowne elementy designu.  
Hyundai zaprezentował elektryczny koncept 45 na salonie we Frankfurcie w 2019 roku. Koncept 45 zapowiada nową erę projektowania samochodów Hyundai, w której główną rolę odgrywają elektryfikacja, autonomiczne technologie i inteligentny design. Charakter 45 wyraża się przez zwarte nadwozie oraz aerodynamiczny i lekki design inspirowany samolotami z lat dwudziestych. Nazwa samochodu częściowo nawiązuje do kątów o nachyleniu 45 stopni, które definiują sylwetkę samochodu w kształcie rombu. Możemy spodziewać się, że w takim kierunku będzie podążał design przyszłych modeli elektrycznych Hyundai. 
Podczas Międzynarodowy Salon Samochodowy w Paryżu w 2016 roku Hyundai zaprezentował RN30, wyścigowy koncept inspirowany sportami motorowymi. Koncept został opracowany we współpracy z Hyundai Motorsport, Hyundai Motor Europe Technical Center oraz Dywizją Rozwoju Osiągów i Pojazdów o Wysokich Osiągach Hyundai Motor. Charakterystycznym elementem designu nadwozia RN30 są unoszące się nad każdym kołem błotniki, które w połączeniu z bocznymi listwami progowymi poprawiają właściwości aerodynamiczne, jednocześnie sprawiając wrażenie, że samochód jest przyssany do toru. RN30 zapowiadał design elementów, które zastosowano zarówno w i30 N, jak i i30 N TCR. Były to trójkątne światła, zarys reflektorów i kolor nadwozia Performance Blue, a także klatka bezpieczeństwa zamiast tylnej kanapy oraz przycisku z trybem N.  
Koncepcyjny Hyundai Intrado został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2014 roku i wyznaczał nowy kierunek dla marki oddając jej wizję mobilności przyszłości.. Nazwa Intrado pochodzi od dolnej części skrzydła samolotu, która charakteryzuje się minimalną liczbą detali i wydajną aerodynamiką. Wpływ Intrado można dostrzec w modelu Kona, który został zadebiutował na w 2017 roku jako pierwszy subkompaktowy SUV marki. 
Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2012 roku zadebiutował Hyundai i-oniq, elektryczny sportowy hatchback ze zwiększającym zasięg silnikiem benzynowym. Zaprojektowany i opracowany w Europejskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Hyundai, był pierwszym samochodem z charakterystycznym dla marki kaskadowym grillem. Koncepcyjny i-oniq był zapowiedzią modelu Ioniq, który cztery lata później zadebiutował jako pierwszy na świecie samochód z trzema zelektryfikowanymi układami napędowymi. 
Podczas salonu w Paryżu w 2018 roku Hyundai zaprezentował koncept Le Fil Rouge. Odwołuje się on do prototypowego Pony Coupe z 1974 roku. Le Fil Rouge stanowił nowy początek w projektowaniu marki Hyundai i dał wgląd w jego przyszłą filozofię projektowania Sensuous Sportiness. Rozwiązania projektowe z Le Fil Rouge zostały przeniesione do ósmej generacji modelu Sonata oraz siódmej generacji Elantry. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas