Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska jest w czołówce

Za najbardziej zakorkowane miasto w 2024 roku został uznany Londyn, ale Warszawa uplasowała się w ścisłej czołówce tego niechlubnego rankingu.

Warszawa została uznana za szóste najbardziej zakorkowane miasto Europy
Warszawa została uznana za szóste najbardziej zakorkowane miasto EuropyWojciech StróżykReporter

Najbardziej zakorkowane miasta Europy

Jak wynika z raportu Inrix (firmy analitycznej specjalizującej się w zagadnieniach dotyczących transportu) najbardziej zakorkowanym miastem Europy był w 2024 roku Londyn. Kierowcy spędzili w korkach w stolicy Zjednoczonego Królestwa średnio 101 godzin ubiegłym roku .

Jest to wzrost o 2 proc. w porównaniu z rokiem 2023. Wówczas kierowcy utknęli na drogach na 99 godzin. W 2022 r. spędzili w korkach 97 godzin.

W najnowszej edycji rankingu na "podium" znalazły się także Paryż (97 godz.) i Dublin (81 godz.). Warszawa uplasowała się na szóstym miejscu (70 godz.).

Wybrano najbardziej zakorkowaną trasę

A40 Westway, łącząca londyńskie dzielnice Paddington i North Kensington, została uznana za najbardziej zakorkowaną trasę w Wielkiej Brytanii. Najbardziej zatłoczona była w godz. 17-18.

Inrix wyjaśniła, że problemy Londynu z zatorami drogowymi wynikają z dużej koncentracji ludności na stosunkowo małej powierzchni oraz wysokiej aktywności zawodowej i gospodarczej mieszkańców tego miasta.

Brytyjska gazeta "The Guardian" przypomniała, że stolica Zjednoczonego Królestwa od dawna słynie ze swoich zatłoczonych ulic. W powieści "Scoop" z 1938 r. o środowisku zagranicznych korespondentów autor, Evelyn Waugh, opisał plac Piccadilly Circus jako "nieruchomy jak fotografia" z powodu ciągłych zatorów drogowych.

interiaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas