Na tym parkingu auta ustawiają się same. Nowa atrakcja Katowic
Wykonawca pierwszego w Polsce automatycznego parkingu poinformował, że prace budowlane dobiegły końca. Niestety, nie oznacza to jednak, że zlokalizowany w Katowicach parking jest już gotowy do użytkowania. A kiedy będzie?
Spis treści:
Brak miejsc parkingowych to powszedni problem w wielu miastach. Często nawet jeśli znajdziemy już jakieś miejsce, okazuje się, że nasz samochód jest zbyt duży, by się w nim zmieścić. Z pewnością pomocne w radzeniu sobie z tym problemem są parkingi automatyczne, które na danej powierzchni pozwalają ulokować więcej samochodów niż ich "klasyczne" odpowiedniki. Pierwsza tego typu inwestycja w Polsce znajduje się na ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach.
Budowa pierwszego w Polsce automatycznego parkingu ukończona. Teraz czas na odbiory
W ostatnim czasie montowane były m.in. urządzenia systemu kasowego. Prowadzone były również prace przy zagospodarowaniu terenu. W końcu wykonawca parkingu automatycznego w Katowicach, firma GRAND, ogłosił, że prace budowlane zostały zakończone.
Ukończenie robót nie jest równoznaczne jednak z oddaniem do użytku. Teraz przyszedł moment na przeprowadzenie odbiorów. W tym czasie sprawdzone zostaną wszystkie elementy budowy oraz ich zgodność z projektem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wykonawcy zostaną wskazane rzeczy, które trzeba poprawić. Jak informuje Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A., na procedury odbiorów przewidziany jest cały drugi kwartał.
Parking automatyczny w Katowicach. Pomieści więcej samochodów niż jego "zwykły odpowiednik"
Pierwszy polski automatyczny parking składa się z dwóch zespołów maszyn. W skład pierwszego z nich wchodzi dwanaście modułów parkingowych. Drugi z kolei składa się z ośmiu takich modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd, a także 12 platform parkingowych. W efekcie na powierzchni, gdzie, w normalnych warunkach, zmieściłoby się ponad 40 miejsc parkingowych, będzie można ulokować 240 pojazdów. Całkowita wartość tej inwestycji do niemal 23 mln złotych.
Jak korzystać z parkingu automatycznego?
Kierowca, który zechce skorzystać z parkingu, będzie musiał wjechać na specjalną platformę, a następnie wysiąść z auta i na ekranie sterowania potwierdzić, że pojazd może trafić na parking. Reszta zachodzi już automatycznie. Samochód zostaje umieszczony na odpowiednim miejscu. Odpowiednie zaparkowanie auta na platformie transportowej mają ułatwiać czujniki optyczne, radarowe, a także sygnalizacja ostrzegawcza. Samo parkowanie miasto Katowice porównuje do korzystania z myjni automatycznej. Urządzenia mają sygnalizować poprawne umieszczenie pojazdu.
Odbiór jest równie prosty, jak "oddanie" pojazdu parkingowi. Po zapłaceniu maszyna sprowadzi platformę, na której postawiony jest samochód, do poziomu, na którym kierowca może go odebrać. Mimo że parking jest automatyczny i samoobsługowy, kierowcy nie pozostaną bez pomocy, kiedy będą jej potrzebowali. Na każdym panelu obsługi oraz kasie płatniczej zainstalowane zostały intercomy, które pozwolą na połączenie się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę oraz udzielanie pomocy.
Kiedy parking automatyczny w Katowicach będzie gotowy do użytku?
Na wjazd na parking chętnym lub zmuszonym do tego kierowcom przyjdzie jednak jeszcze nieco poczekać. W związku z tym, że na odbiory przeznaczony jest cały drugi kwartał (a także zakładając, że nie w ich trakcie nie zostaną wykazane poważne problemy) oficjalne otwarcie ma nastąpić na początku trzeciego kwartału.
***