Legendarne amerykańskie motocykle... z Polski?

Napięta sytuacja celna między USA i Unią Europejską może mieć pozytywne skutki dla Polski. Całkiem prawdopodobne, że w naszym kraju powstawać będą motocykle słynnej amerykańskiej marki Indian!

Czy motocykle Indian będą produkowane w Polsce?
Czy motocykle Indian będą produkowane w Polsce?Informacja prasowa (moto)

Kilka dni temu firma Harley-Davidson poinformowała, że nowe opłaty celne wprowadzone przez Unię Europejską najprawdopodobniej poskutkują uruchomieniem montowni jednośladów tej marki na Starym Kontynencie. Podobny scenariusz rozważa też firma Polaris Industries Inc - właściciel marki Indian.

Jak informuje amerykański dziennik "Milwaukee Business Journal", firma analizuje możliwość przeniesienia produkcji niektórych motocykli spod znaku Indiana do Europy. W tym przypadku chodzi o - działającą od 2014 roku - fabrykę Polaris Poland z Opola!

W mailu skierowanym do redakcji dziennika rzecznik prasowy Indiana - Jess Rogers - stwierdził, że: "Ostatnie unijne taryfy odwetowe wymagały od nas poświęcenia czasu, energii i zasobów na stworzenie i oszacowanie planów, które je złagodzą, wliczając w to możliwość przeniesienia produkcji motocykli Indian, przeznaczonych na rynki europejskie, z Iowa do naszego zakładu w Polsce".

Przypominamy, że z początkiem czerwca administracja Donalda Trumpa, niespodziewanie podniosła opłaty celne na importowane do USA ze Starego Kontynentu i Kanady stal i aluminium. W ramach odwetu, w ubiegłym tygodniu, Unia Europejska zmieniła wysokość cła na część importowanych do Europy produktów amerykańskiego przemysłu.

Nowe stawki w szczególny sposób uderzyły w amerykańskich producentów motocykli. Podatkiem w wysokości 25 proc. objęło m.in. motocykle o pojemnościach silnika powyżej 500 cm sześciennych. Najmniejsza stosowana przez Indian Motorcycle jednostka napędowa ma pojemność 999 cm sześciennych, co oznacza, że zaporowe stawki objęły całą gamę modeli amerykańskiej marki.

W opinii cytowanego przez "Milwaukee Business Journal" Rogersa dla Indiana oznacza to niespodziewane, dodatkowe, koszty w wysokości 15 mln dolarów! Rzecznik amerykańskiego producenta dodał, że nowa "wojna handlowa" między UE i USA zmusza firmę do "szukania nowych rozwiązań".

Fabryka Polaris Poland w Opolu uruchomiona została 24 września 2014 roku. Inwestycja pochłonęła kwotę 100 mln dolarów. Obiekt powstał na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Główna hala o powierzchni 32 tys. metrów kwadratowych obejmuje m.in. spawalnie, lakiernię oraz linie i montażowe. Na liczącej 12 hektarów działce zakład ma też 2,5-kilometrowy tor testowy. W opolskim zakładzie, przy budowie quadów, pracuje obecnie około pół tysiąca osób.

Paweł Rygas

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas