Korek wstydu? W tych regionach Polski z LPG nikt się nie śmieje
Polska jest jednym z największym rynków LPG na świecie. Po naszych drogach porusza się obecnie blisko 2,6 mln samochodów zasilanych gazem płynnym. W których regionach kraju auta z "korkiem wstydu" cieszą się największą popularnością?
Jak już informowaliśmy, na polskich drogach porusza się obecnie blisko 2,6 mln aut zasilanych gazem płynnym. Biorąc pod uwagę ogół rejestracji (w tym rekordy archiwalne) liczba aut jeżdżących na LPG w Polsce dawno już przekroczyła 3,3 mln pojazdów. Lepszym wynikiem - w skali całego świata (!) - pochwalić się dziś może wyłącznie Turcja.
Jak udało nam się ustalić w Ministerstwie Cyfryzacji - średni wiek samochodu osobowego z instalacją gazową wynosi obecnie 17,9 roku. To o 3,4 roku więcej niż średnia dla ogółu aut osobowych (w aktualizowanej części CEPiK) w Polsce.
Do marek, w których modelach najczęściej znaleźć można "butlę" na gaz należą w naszym kraju:
- Opel,
- Renault,
- Audi,
- Volkswagen,
- Skoda
Ciekawymi danymi dotyczącymi samochodów zasilanych gazem płynnym LPG w naszym kraju pochwali się też ostatnio Instytut Samar. Wynika z nich, że najwięcej aut osobowych z instalacją LPG zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim (ponad 422 tys. szt.). Dla porównania najmniejsza liczba rejestracji tego typu aut dotyczy województwa opolskiego.
Te dane nie uwzględniają jednak tak ważnych parametrów, jak wielkość obszaru czy ogół liczby zarejestrowanych w danym województwie pojazdów. Biorąc pod uwagę stosunek aut osobowych z instalacją gazową do ogółu zarejestrowanych w danym województwie samochodów, na pierwszy plan wysuwają się dwa regiony - łódzki i lubelski. W obu na gazie jeździ około 20 proc. ogółu zarejestrowanych aut, co oznacza, że "korek wstydu" ma tam średnio 1 na 5 samochodów.
Najmniejsze nasycenie parku występuje natomiast w województwie zachodniopomorskim. Udział aut zasilanych LPG w ogóle rejestracji wynosi tam skromne 9,7 proc.
Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc
***