Koniec z kontrolami na dwóch granicach. Czekali na to prawie 20 lat

Zgodnie z wcześniejszą decyzją Unii Europejskiej, 1 stycznia 2025 r. do strefy Schengen w pełnym tego słowa znaczeniu weszły dwa nowe państwa Bułgaria i Rumunia. To spora zmiana dla kierowców, ponieważ oznacza koniec z kolejkami na przejściach granicznych.

Bułgaria i Rumunia weszły do strefy Schengen. Koniec z kontrolami na granicach
Bułgaria i Rumunia weszły do strefy Schengen. Koniec z kontrolami na granicach123RF/PICSEL

Jakie nowe państwa w strefie Schengen?

Od 2025 roku do strefy Schengen w pełni zostały włączone Rumunia i Bułgaria. To bardzo ważne wydarzenie, biorąc pod uwagę, że oba państwa starały się o wejście do niej od 2007 roku, czyli od momentu włączenia w struktury Unii Europejskiej. Cel ten częściowo udało się zrealizować w grudniu 2023 roku. Wówczas zniesiono kontrole na granicach morskich i powietrznych. Stosowne regulacje weszły w życie jednak w marcu 2024 roku. Teraz kontrole zniesiono również na granicach lądowych. To zaś oznacza koniec kolejek na przejściach granicznych.

Przedstawiciele władz obu państw w sylwestrową noc pojawili się na przejściach granicznych, by celebrować moment pełnego włączenia do strefy Schengen. Catalin Predoiu, minister spraw wewnętrznych Rumunii, pojawił się w Giurgiu, przy granicy z Bułgarią. „To naprawdę historyczny moment, moment pełen znaczenia politycznego, ale także mający szczególne praktyczne konsekwencje dla każdego obywatela Rumunii, dla rumuńskich i bułgarskich firm, dla firm działających w obu krajach, dla naszych krajów i dla Europy” – stwierdził szef rumuńskiego resortu. Zwrócił on również uwagę, że włączenie do strefy Schengen „oznacza pełną i nieodwołalną integrację Rumunii z Unią Europejską”.

Po drugiej stronie tego samego przejścia granicznego, w bułgarskiej miejscowości Ruse, zjawił się minister spraw wewnętrznych Bułgarii, Atanas Ilkov. „Zniesienie kontroli na granicach lądowych jest długo oczekiwanym i zasłużonym wyrazem uznania dla naszych wieloletnich wysiłków” – stwierdził. Szef bułgarskiego MSW dodał również, że „wraz z przystąpieniem Bułgarii i Rumunii strefa Schengen staje się silniejsza i bardziej odporna na wyzwania".

Nowe państwa w strefie Schengen. Jeden kraj był przeciw

Włączeniu obu państw do strefy długo sprzeciwiała się Austria. Władze tego kraju argumentowały swoje stanowisko obawami o wzrost nielegalnej imigracji. Ostatecznie jednak Austria, Bułgaria i Rumunia zawarły w listopadzie porozumienie o nowych sposobach ochrony granic. W efekcie Wiedeń wycofał swój sprzeciw dotyczący rozszerzenia strefy.

Jakie państwa wchodzą do strefy Schengen?

Strefa Schengen to obszar, na którym została zniesiona kontrola graniczna na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Jej początki sięgają 1985 roku. Był to wówczas projekt pięciu państw – Francji, Niemiec, Belgii, Holandii i Luksemburga. Nazwa strefy wzięła się od miejscowości w Luksemburgu, w której właśnie w 1985 roku został podpisany układ z Schengen, a pięć lat później konwencja z Schengen. Obecnie strefę tworzy 29 państw:

  • 25 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej (wraz z Bułgarią i Rumunią)
  • państwa należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria).
  • kontrole nie zostały jeszcze zniesione na granicach wewnętrznych z Cyprem. Do strefy nie należy natomiast Irlandia.
interiaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas