Kolejna podwyżka opłat na autostradzie A2. Poznaliśmy stawki

Już w najbliższy poniedziałek wzrosną opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Teraz za skorzystanie z każdego z liczących 50 km odcinków, trzeba będzie zapłacić 32 zł w przypadku samochodu osobowego. Podwyżki dotkną wszystkie kategorie pojazdów

Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2

11 marca od godz. 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem wzrośnie dla wszystkich kategorii pojazdów. Spółka Autostrada Wielkopolska podała, że zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady, wysokimi stopami procentowymi oraz utrzymującym się wzrostem inflacji.

Nowe ceny na autostradzie A2 Nowy Tomyśl - Konin wyglądają następująco:

Reklama
  • motocykle - 16 zł
  • samochody osobowe - 32 zł
  • pojazdy z "bliźniakami" z tyłu oraz samochody i motocykle z przyczepami - 51 zł
  • pojazdy trzyosiowe lub dwuosiowe z "bliźniakami" i przyczepą - 78 zł
  • pojazdy o więcej niż trzech osiach oraz trzyosiowe z przyczepami - 118 zł
  • pojazdy ponadnormatywne - 320 zł.

Nie minął rok od poprzedniej podwyżki cen za przejazd autostradą A2

Poprzednia podwyżka cen na autostradzie A2 miała miejsce we wrześniu 2023 roku. Obecnie stawka za przejazd każdym z trzech liczących 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem wynosi: 15 zł dla motocykla, 30 zł dla samochodów osobowych, 47 zł dla pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak poinformowała, że koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

"Autostrada Wielkopolska S.A. ustala wysokość stawek za przejazd płatnym odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem, a Koninem na podstawie realnych kosztów utrzymania autostrady, kosztów obsługi finansowania, remontów i modernizacji oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego" - podała Ciamciak. Podkreśliła, że spółka nie otrzymuje żadnego dofinansowania od strony publicznej.

"Odcinek autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl - Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską. Oznacza to, że podatnicy w żadnym stopniu nie ponoszą kosztów jej eksploatacji i utrzymania. Tylko kierowcy faktycznie korzystający z usługi płacą za przejazd" - podała Ciamciak.

Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl - Konin wynosi około 30 tysięcy pojazdów. W okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tysięcy pojazdów, a w niektórych dniach nawet 110 tysięcy aut na dobę.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Autostrada A2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy