Kobieta, która pokochała... traktory
Myli się ten, kto sądzi, że motoryzacyjne wyzwania są wyłącznie domeną mężczyzn. Kłam tej tezie zadaje m.in. Manon Ossevoort - holenderska aktorka, która postawiła sobie za punk honoru objechanie kuli ziemskiej za kierownicą... ciągnika rolniczego.
Urodzona w 1976 roku Manson wpadła na niecodzienny pomysł przeszło dwanaście lat temu. Do swoich wypraw udało się jej przekonać słynącą z produkcji maszyn rolniczych firmę Massey Ferguson. Dla kanadyjsko-amerykańskiego koncernu była to jedna z ciekawszych form promocji produkowanych przez siebie sprzętów w najróżniejszych zakątkach globu.
Do tej pory Holenderka przemierzyła ciągnikiem m.in. Bałkany, Egipt, Sudan czy Etiopię. W 2007 roku dotarła do Tanzanii, rok później, po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei, trafiła do Afryki Południowej.
Jej największym marzeniem pozostawało jednak zdobycie Bieguna Południowego. Przygotowania do tej operacji rozpoczęto już w lutym 2009 roku, gdy Ossevoort poleciała do Arktyki na pierwsze szkolenia dotyczące radzenia sobie w ekstremalnych, zimowych warunkach.
Ostatecznie "Traktor Girl" zdecydowała się wyruszyć na Biegun Południowy pod koniec listopada bieżącego roku. Ekipa, w skład której, oprócz Manon Ossevoort i jej córki wchodzili badacze Arktyki z Kanady, francuski mechanik, operator kamery, koordynator ds. logistyki i para kierowców serwisowych pickupów (Toyota Hilux) przystąpiła do szturmowania Bieguna z początkiem grudnia.
Rosyjską bazę Novo, z którego wyruszyli, dzieli od bieguna dystans 2500 km. Odległość udało się pokonać w 16 dni - prędkość kolumny - w zależności od warunków atmosferycznych - wahała się od 0,8 km/h do 10 km/h! Wyprawa była hołdem dla Sir Edmunda Hillary - Brytyjczyka, który jako pierwszy człowiek w historii zdobył Mont Everest. Hillary zasłynął również m.in. tym, że w 1958 roku poprowadził pierwsza zmechanizowaną wyprawę na Biegun Południowy korzystając z ciągników rolniczych Ferguson TE20.
Manon Ossevoort na Biegunie Południowym
Manon Ossevoort powtórzyła wyczyn Hillary’ego za kierownicą ciągnika MF 5610. Jego silnik pozostawał na chodzie od 22 listopada, gdy ekipa rozpoczęła wyprawę kierując się w kierunku bazy Novo.