Kobieta, która pokochała... traktory
Myli się ten, kto sądzi, że motoryzacyjne wyzwania są wyłącznie domeną mężczyzn. Kłam tej tezie zadaje m.in. Manon Ossevoort - holenderska aktorka, która postawiła sobie za punk honoru objechanie kuli ziemskiej za kierownicą... ciągnika rolniczego.
Urodzona w 1976 roku Manson wpadła na niecodzienny pomysł przeszło dwanaście lat temu. Do swoich wypraw udało się jej przekonać słynącą z produkcji maszyn rolniczych firmę Massey Ferguson. Dla kanadyjsko-amerykańskiego koncernu była to jedna z ciekawszych form promocji produkowanych przez siebie sprzętów w najróżniejszych zakątkach globu.
Do tej pory Holenderka przemierzyła ciągnikiem m.in. Bałkany, Egipt, Sudan czy Etiopię. W 2007 roku dotarła do Tanzanii, rok później, po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei, trafiła do Afryki Południowej.
Jej największym marzeniem pozostawało jednak zdobycie Bieguna Południowego. Przygotowania do tej operacji rozpoczęto już w lutym 2009 roku, gdy Ossevoort poleciała do Arktyki na pierwsze szkolenia dotyczące radzenia sobie w ekstremalnych, zimowych warunkach.
Ostatecznie "Traktor Girl" zdecydowała się wyruszyć na Biegun Południowy pod koniec listopada bieżącego roku. Ekipa, w skład której, oprócz Manon Ossevoort i jej córki wchodzili badacze Arktyki z Kanady, francuski mechanik, operator kamery, koordynator ds. logistyki i para kierowców serwisowych pickupów (Toyota Hilux) przystąpiła do szturmowania Bieguna z początkiem grudnia.
Rosyjską bazę Novo, z którego wyruszyli, dzieli od bieguna dystans 2500 km. Odległość udało się pokonać w 16 dni - prędkość kolumny - w zależności od warunków atmosferycznych - wahała się od 0,8 km/h do 10 km/h! Wyprawa była hołdem dla Sir Edmunda Hillary - Brytyjczyka, który jako pierwszy człowiek w historii zdobył Mont Everest. Hillary zasłynął również m.in. tym, że w 1958 roku poprowadził pierwsza zmechanizowaną wyprawę na Biegun Południowy korzystając z ciągników rolniczych Ferguson TE20.
Manon Ossevoort powtórzyła wyczyn Hillary’ego za kierownicą ciągnika MF 5610. Jego silnik pozostawał na chodzie od 22 listopada, gdy ekipa rozpoczęła wyprawę kierując się w kierunku bazy Novo.