Kierowcy nie wiedzą, ile mają punktów. To się zmieni

​Przewinienia i grzechy kierowców na wyciągnięcie ręki. Resort spraw wewnętrznych dostał zielone światło na rozbudowę systemu CEPiK (czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). To oznacza, że już wkrótce wystarczy dostęp do internetu, by sprawdzić np. wynik badania technicznego auta, czy - co dla wielu kluczowe - liczbę punktów karnych.

Kierowcy już nie będą zaskakiwani swoją liczbą punktów
Kierowcy już nie będą zaskakiwani swoją liczbą punktówPaweł SkrabaReporter

- W wielu przypadkach taki dostęp mógłby zapobiec utracie prawa jazdy - przekonuje Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. - Często jest tak, że osoba, której odbieramy prawo jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktu karnych, robi wielkie oczy bo wydawało jej się, że ostatnie przewinienie było dawno. Chodzi o to by takich sytuacji unikać - przekonuje rzecznik KGP.

Do tej pory sprawdzić liczbę punktów karnych można było tylko na komendzie policji. Funkcjonariusze w radiowozach podczas kontroli otrzymywali tylko informacje, czy dany kierowca mu jakieś punkty, czy ich nie ma wcale lub czy ich liczba została przekroczona i należy zatrzymać prawo jazdy. Nie dało się natomiast sprawdzić dokładnej liczby. A do komisariatu nie każdy ma po drodze.

Po uruchomieniu usługi, zagrożony kierowca będzie mógł skorzystać z kursu redukującego liczbę punktów. Kurs kosztuje 300 zł, polega na spotkaniach z policjantem i psychologiem i raz w roku pozwala zmniejszyć stan konta punktowego o sześć.

Sprawdzanie liczby punktów online to nie wszystko. Usługa "Udostępnij dane pracodawcy" umożliwi weryfikację uprawnień kierowcy, a tym samym pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień.

Niestety na nowe rozwiązania musimy jeszcze poczekać. Mają one wchodzić w życie stopniowo, od przyszłego roku.

Obecnie funkcjonalności systemu CEPiK są mocno ograniczone. 30 kwietnia 2014r. uruchomiono międzynarodową wymianę informacji o kierowcach, w czerwcu 2014 r, zostały uruchomione pierwsze dwie e-usługi: "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus", dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż.

W listopadzie 2014 uruchomiony został moduł RESPER pozwalający na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas