Online sprawdzisz swoje punkty. Już w przyszłym roku

Możliwość sprawdzenia online informacji o punktach karnych, badaniach technicznych pojazdów czy szkołach jazdy - przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt założeń nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

W sieci będzie można sprawdzić stan swojego konta punktowego
W sieci będzie można sprawdzić stan swojego konta punktowegoPiotr JędzuraReporter

Nowe przepisy - jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak - mają pozwolić na udoskonalenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) oraz na uruchomienie nowych e-usług.

Chodzi m.in. o e-usługi: "Sprawdź moje uprawnienia" oraz "Sprawdź informację o punktach karnych", czyli dostęp online dla kierowców do własnych danych. Kierowca będzie mógł w ten sposób sprawdzić np., ile ma już punktów karnych i jakie popełnił naruszenia. Przyszłościowo e-usługi mają pozwolić np. na opłacenia online mandatu.

Kolejną usługą dostępną online ma być "Udostępnij dane pracodawcy". Przedsiębiorcy będą mogli poprzez nią weryfikować uprawnienia kierowców, tak by uniknąć sytuacji, w której udostępnią służbowe samochody pracownikom, nie posiadającym ważnych uprawnień.

Uruchomiona ma być też e-usługa "Sprawdzenie szkoły jazdy", pozwalająca na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie dostępnych danych statystycznych. Według MSW zwiększy to konkurencję między szkołami i przyczyni się do wzrostu jakości świadczonych usług.

Planowane jest również utworzenie usług powiadamiania kierowców oraz właścicieli pojazdów o ważnych terminach związanych z pojazdami lub prawami jazdy.

W założeniach przewidziano także rozszerzenie zakresu danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W rezultacie gromadzone będą w niej informacje dotyczące np.: badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych: zakończonych wynikiem pozytywnym i negatywnym, ukończonych i nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych i niezarejestrowanych) i zdarzeń ubezpieczeniowych (przewidziano gromadzenie informacji o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (Autocasco).

"Przewidziano także rozwiązania, które poprawią jakość danych i informacji gromadzonych w CEP i CEK. Wprowadzone zostaną nowe mechanizmy, które znacznie zmniejszą ryzyko błędów w tych rejestrach. Na organy przekazujące dane i informacje do CEP i CEK zostanie nałożony obowiązek ich każdorazowego weryfikowania przed przekazaniem do ewidencji oraz obowiązek wyjaśniania niezgodności zaobserwowanych przez administratora CEP i CEK" - dodała Woźniak.

W czerwcu 2014 r. ruszyły dwie pierwsze e-usługi: "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus". Pierwsza umożliwia potencjalnemu kupcowi używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego przed podjęciem decyzji o jego nabyciu. Dzięki temu ryzyko, że kupiony pojazd będzie inny, niż deklaruje sprzedający, znacznie zmaleje.

Druga - zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, wyjeżdżającej na zorganizowany wypoczynek. Każdy rodzic przed wyjazdem swojego dziecka może sprawdzić stan autokaru, np. na miejscu zbiórki wycieczki.

Projekt CEPIK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Polega on na modernizacji systemu informatycznego CEP i CEK.

Prace zakończą się w 2016 r. Jednak w związku z podziałem projektu na etapy stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu. W listopadzie 2014 uruchomiony został moduł RESPER pozwalający na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas