"Kac morderca"? To wcale nie przesada!

Jazda pod wpływem alkoholu jest obecnie jednym z największych społecznych tabu, a siadanie za kierownicą następnego dnia rano po suto zakrapianej imprezie może być bardzo niebezpieczne.

Strój, mający dawać podobne wrażenia, co bycie na kacu
Strój, mający dawać podobne wrażenia, co bycie na kacuInformacja prasowa (moto)

Koniec roku i karnawał obfitują w przyjęcia i spotkania, na których wiele osób wypija więcej alkoholu, niż zwykle. Jest to także okres, w którym więcej kierowców podejmuje potencjalnie śmiertelne ryzyko, zarówno dla nich samych, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Tu ważną rolę może odegrać "wczorajszy garnitur". Opracowany na zlecenie Forda, ważący ponad 17 kg, zestaw składa się ze specjalnej kamizelki, obciążników nadgarstków i kostek, specjalnej czapki i okularów. Wszystkie te elementy symulują klasyczne objawy kaca - zmęczenie, zawroty głowy i osłabienie koncentracji.

Badania prowadzone w Europie pokazują, że alkohol jest czynnikiem pojawiającym się w co szóstym wypadku drogowym z ofiarami śmiertelnymi. W Wielkiej Brytanii 1 na 10 aresztowań za jazdę po spożyciu alkoholu ma miejsce w godzinach między 06:00 a 08:00 rano.

Ford zlecił zbudowanie "wczorajszego garnituru" naukowcom z renomowanego Meyer Hentschel Institute w Niemczech, w celu demonstrowania zagrożeń związanych z jazdą na kacu.

"Istnieje silna presja społeczna, by powstrzymywać tych, którzy mają ochotę wracać z alkoholowej imprezy prowadząc samochód. Niestety, wielu siadających za kierownicą następnego ranka podróżuje samotnie." - mówi Jim Graham, menadżer programu Ford Driving Skills for Life.  "Wczorajszy garnitur" pokazuje, jak wyniszczający może być kac i jak wielkie jest ryzyko, że jazda w takim stanie stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg.

Nawet wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy mieści się w granicach dozwolonych przez prawo, nadal stwarza on ryzyko porównywalne z kierowcami, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu! Dzieje się tak z powodu ogólnego osłabienia powodującego wydłużony czas reakcji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas