Jak wybrać najlepsze AC dla samochodu

O ile przy wyborze ubezpieczenia OC jedynym kryterium jest cena, to w przypadku polis Autocasco sprawa nie jest już taka prosta.

Przy wyborze AC nie można kierować się tylko ceną
Przy wyborze AC nie można kierować się tylko cenąINTERIA.PL

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Autocasco (AC) jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które gwarantuje kierowcy wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy jego samochód zostanie uszkodzony w wypadku przez niego spowodowanym lub w wyniku kradzieży, dewastacji czy różnego rodzaju zdarzeń losowych.

Badania zachowań klientów pokazują, że przy wyborze ubezpieczenia kierują się oni przede wszystkim ceną. Tymczasem w przypadku polis AC nie powinno być to jedynym kryterium.

- Przy wyborze ubezpieczenia AC warto uwzględnić trzy podstawowe czynniki: zakres ubezpieczenia, wysokość udziału własnego przy potencjalnej likwidacji szkody oraz wysokość sumy ubezpieczenia. Ważne jest też to, by klient zakres swojego AC mógł dopasować do swoich oczekiwań, czyli mógł decydować o parametrach poszczególnych elementów umowy ubezpieczenia AC - mówi Bartosz Kwieciński, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych Link4.

Kierowcy powinni rozpocząć wybór polisy AC od zapoznania się z dokumentem zwanym "Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia", aby poznać, na ochronę przed jakimi zdarzeniami decydują się, wykupując polisę u danego ubezpieczyciela. Sprawdźmy, czy ubezpieczyciel dopuszcza zarówno gotówkowe jaki bezgotówkowe rozliczanie szkody oraz czy mamy wybór rodzaju warsztatów, w których ewentualnie naprawiane będzie auto. W ramach tego dokumentu istotne jest też zapoznanie się z tak zwanymi wyłączeniami, czyli zbiorem przypadków, w których polisa nie będzie chronić jej posiadacza.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto również ustalić wysokość udziału własnego w procesie potencjalnej likwidacji szkody. Warto przy tym pamiętać, że z reguły oddzielnie ustala się udział własny dla części wypadkowej i części kradzieżowej AC. Z punktu widzenia klienta ważne jest, aby była możliwość dopasowania udziału własnego do swoich oczekiwań. Istotna jest też suma ubezpieczenia - czy jest ona zmienna czy stała. Czyli czy w przypadku wystąpienia szkody wartość odszkodowania będzie liczona od wartości samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia czy w dniu wystąpienia szkody.

Zdaniem Kwiecińskiego, przy wyborze AC klient powinien też sprawdzić, w jaki sposób jest wyliczana wartość samochodu i jego części. - Wyliczenia powinny opierać się o ogólnie akceptowane systemy, na przykład Audatex czy katalogi PZMot. - przypomina Kwieciński.

Przy wyborze polisy AC, warto zapoznać się także z dodatkami oferowanymi przez ubezpieczycieli.

- Przykładowo w ramach AC w Link4, oferujemy klientowi między innymi zwrot kosztów za holowanie uszkodzonego pojazdu do wybranego warsztatu lub za parkowanie uszkodzonego auta na parkingu strzeżonym do czasu przybycia naszego rzeczoznawcy. Dodatkowo, w przypadku szkody szybowej klient nie traci zniżek z tytułu likwidacji tego typu szkody. Z kolei jeśli chodzi o wiek ubezpieczanych aut, w naszym towarzystwie górną granicą wieku aut, które mogą być objęte polisą AC, jest 15 lat - dodaje Bartosz Kwieciński.

Szczegółowe wyjaśnienia kwestii udziału własnego w likwidacji szkody oraz wysokości sumy ubezpieczenia AC - przedstawimy w kolejnych odcinkach poradnika.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas