Jak używać kierunkowskazów?

Zasady dotyczące używania kierunkowskazów wydają się proste. Część kierowców nie korzysta z nich jednak w ogóle lub robi to nieprawidłowo.

Zgodnie z kodeksem drogowym "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru". Jak wygląda praktyka?

W ogóle lub zbyt wcześnie

Często popełniany błąd to nieużywanie kierunkowskazów, szczególnie podczas skręcania w prawo.

Utrudnia to właściwą ocenę sytuacji na drodze innym kierowcom, zwłaszcza jadącym za samochodem, który skręca. Nagła, niesygnalizowana wcześniej zmiana kierunku jazdy może skończyć się najechaniem na tył pojazdu.

Niesygnalizowanie zamiaru opuszczenia ronda powoduje z kolei powstawanie korków. Czekający na wjazd mogliby sprawnej ruszać wiedząc, że auto jadące po rondzie za chwilę skręci w prawo i nie będzie już zajmowało miejsca na rondzie.

Reklama

Nie włączaj zbyt wcześnie!

Są też tacy kierowcy, którzy włączają kierunkowskazy zbyt wcześnie. Jeśli ktoś zamierzając skręcić w prawo sygnalizuje to mimo że zamierza minąć jeszcze kilka poprzecznych ulic, może doprowadzić do kolizji. Gdy inny kierowca znajdzie się na takiej poprzecznej drodze i zauważy włączony kierunkowskaz, może wyjechać wymuszając pierwszeństwo. Jest przekonany, że nie zajedzie "migającemu" drogi, bo ten skręci.

Na drogach, gdzie sporadycznie występują skrzyżowania, warto jednak kierunkowskaz włączyć wcześniej. Będzie to zachowanie uprzejme, dające odpowiedni czas innym kierującym na np. zahamowanie czy zmianę pasa ruchu.

Kłopot przy wyprzedzaniu

Użytkownicy samochodów wprowadzają w błąd innych kierowców także podczas manewru wyprzedzania. Kiedy wjeżdżają na lewy pas, powinni włączyć kierunkowskaz. Jednak będąc już na lewym pasie powinni go wyłączyć. W praktyce często "migają" aż do czasu powrotu na prawą stronę drogi. To oczywiście może wprowadzać w błąd próbujących wyjechać z drogi podporządkowanej i doprowadzić do wypadku.

Włączać, czy nie włączać?

Wybraliśmy cztery sytuacje, w których kierowcy zwykle nie wiedzą, czy i który kierunkowskaz należy włączyć. Wyjaśniamy, jak należy się zachować, aby manewr nie powodował zamieszania i został wykonany bezpiecznie.

1. Rozwidlenie drogi.

W tym przypadku pojazd żółty zmienia kierunek ruchu. Musi użyć kierunkowskazu. Pojazd niebieski nie musi.

2. Pierwszeństwo łamane.

Nawet na drodze z pierwszeństwem przejazdu należy używać kierunkowskazu, ponieważ zmieniamy kierunek jazdy.

3. Połączenie dróg.

W tym przypadku pojazd zielony nie musi używać kierunkowskazów. Może jednak włączyć lewy kierunkowskaz.

4. Zjazd z ronda.

Zjeżdżając z ronda należy używać kierunkowskazów. Wjeżdżając na rondo nie trzeba tego robić.

Tekst: S. Sulowski, rys. T. Sitarski

Tekst pochodzi z tygodnika

tygodnik "Motor"
Dowiedz się więcej na temat: Pojazd | używana | kierunkowskazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy