Jak małe może być miejsce parkingowe? ZIKiT wyjaśnia

Ile miejsca dla pieszych powinny pozostawiać parkujące na chodniku samochody? Teoretycznie przynajmniej 1,5 m, ale według krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu powinno to być raczej... 5 m.

BMW serii 5 nie jest małym autem, ale też nie największym, jakie można spotkać na drogach. Niestety, nie mieści się ono w wyznaczonym miejscu
BMW serii 5 nie jest małym autem, ale też nie największym, jakie można spotkać na drogach. Niestety, nie mieści się ono w wyznaczonym miejscuINTERIA.PL

ZIKiT w Krakowie zasłynął ostatnio wprowadzaniem wielu zmian w organizacji ruchu w centrum miasta, a także usunięciem sporej ilości miejsc parkingowych. Tym razem jednak nie chodzi o brak miejsc postojowych, ale zastanawiające wymiary tych, które są.

Na problem ten zwróciła uwagę nasza czytelniczka pani Anna. Okazuje się, że na ulicy Podgórskiej wyznaczono miejsca tak krótkie, że wiele samochodów nie mieści się na nich. Nawet te auta, które opierają się już zderzakami o słupki, drugim końcem i tak wystają na ulicę, nierzadko utrudniając przejazd. Niektórzy kierowcy radząc sobie z tym... wyciągając owe słupki z ziemi (są już mocno obruszane) i stawiają obok na czas parkowania.

Sprawa jest o tyle kuriozalna, że przestrzeni jest przy tej ulicy jest dostatecznie dużo, żeby wydzielić dodatkowe pół metra na parking, dzięki czemu problem został rozwiązany. Pani Anna wysłała więc pismo do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie z prośbą o wyjaśnienie i rozwiązanie tej sprawy. Odpowiedź, którą otrzymała, zamieszczamy poniżej.

Informacja prasowa (moto)

Odpowiedź jest cokolwiek zastanawiająca. Zaczyna się standardową formułką na temat ilości miejsca jakie należy pozostawić pieszym, jakby odpisująca osoba nie miała nawet zamiaru faktycznie odnieść się do pytania. Powołuje się później na zapisy rozporządzenia dotyczącego wymiaru miejsc postojowych, które w przypadku tego typu parkingu wynoszą 4,5 x 2,3 m i takie też są wymiary miejsc przy ulicy Podgórskiej. Zastanawiające jednak jest stwierdzenie, że zapisy owego rozporządzenia są "sztywne". Sugerując tym samym, że bez zmian w rozplanowaniu parkingu, nie uda się powiększyć tych miejsc (wielkość stanowiska zależy od kąta jego usytuowania względem drogi).

Przód oparty o słupek, a tył... wystaje na ulicęINTERIA.PL

Nie do końca niestety to rozumiemy, ponieważ w rozporządzeniu jest informacja o "minimalnych" wymiarach miejsca postojowego. Nie ma tam ani słowa o tym, że pod żadnym pozorem nie mogą one być większe. Mogą, jeśli tylko nie będzie to utrudniało ruchu pieszych. A ponieważ piesi mają do dyspozycji przejście o szerokości, na oko, 5 metrów, trudno mówić o przeciwwskazaniach.

Tak czy inaczej pismo kończy się stwierdzeniem, że ZIKiT "rozważy" wprowadzenie zmian. Będziemy je śledzić z zaciekawieniem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas