ITD zrobiła potężne zakupy. Kierowcy powinni mieć się na baczności
Inspekcja Transportu Drogowego się zbroi. W ręce funkcjonariuszy zostało oddanych m.in. 74 nowych radiowozów, 16 mobilnych jednostek diagnostycznych i 64 specjalistycznych zestawów do kontroli samochodów. Co to oznacza dla kierowców?
Spis treści:
ITD się zbroi. Nowe furgony i przenośne wagi samochodowe
Nowoczesny i zaawansowany technicznie sprzęt trafił właśnie w szeregi inspektoratów transportu drogowego. Jak możemy wyczytać z oficjalnego komunikatu - funkcjonariusze ITD będą mogli korzystać m.in. z 64 specjalistycznych zestawów do kontroli pojazdów i tachografów, 74 radiowozów - furgonów wyposażonych m.in. w przenośne wagi samochodowe i sonometry, a także 16 tzw. mobilnych jednostek diagnostycznych.
Realizacja projektu - i wyposażenie inspektorów w specjalistyczny sprzęt kontrolny - unowocześniła formację, wzmocniła jej możliwości oraz wpłynęła na efektywność i jeszcze większą dokładność prowadzonych działań.
Dzięki nowym urządzeniom inspektorzy będą mogli przeprowadzać dokładną weryfikację stanu technicznego kontrolowanego pojazdu, a także jego wagi. Szczegółowe badania będzie można przeprowadzić w warunkach drogowych.
Jak podkreśla ITD, nowoczesny sprzęt jest kluczowy w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa na drogach, ale również - poprzez np. wycofywanie z ruchu najbardziej wyeksploatowanych pojazdów - ochrony środowiska naturalnego.
Mobilne Jednostki Diagnostyczne ITD. Co to takiego?
Największe wrażenie robią wspomniane "mobilne jednostki diagnostyczne". Są to samochody ciężarowe, na których zabudowano linię diagnostyczną. Następnie jest ona automatycznie rozkładana. Badanie może być przeprowadzane dwukierunkowo, bez względu na to z której strony na ścieżkę wjedzie badany pojazd.
Jak podkreślają funkcjonariusze - nie jest to rozwiązanie dostępne standardowo na rynku. Pojazdy, które zasiliły szeregi ITD to sprzęt skrojony specjalnie na potrzeby tej formacji. Linia diagnostyczna dysponuje m.in rolkami, szarpakami hydraulicznymi, dymomierzami, analizatorami spalin oraz szeregiem urządzeń pomiarowych.
Skuteczność "mobilnych jednostek" została udowodniona już w ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku, kiedy z ich wykorzystaniem przeprowadzono kontrolę 2694 pojazdów. Zakończyły się one zatrzymaniem 1785 dowodów rejestracyjnych, a w 576 przypadkach, po stwierdzeniu poważnych usterek, wydaniem zakazów dalszej jazdy.
Mobilne Jednostki Diagnostyczne to nasza wizytówka. Stacja na Śląsku nie stoi na parkingu, jest niemal każdego dnia w użyciu. Kontrolujemy nią zarówno autobusy, jak i samochody ciężarowe oraz busy. Umożliwia przeprowadzenie bardzo dokładnej kontroli stanu technicznego. Dzięki niej żadne podejrzenie czy wątpliwość nie pozostają bez weryfikacji.
Projekt dofinansowała Unia Europejska
Projekt "Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego" w 85 proc. został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Budżet projektu to ponad 66,7 mln zł.