ITD na czas ferii zimowych rozpoczyna kontrole autokarów
Oprac.: Karol Biela
Inspektorzy Transportu Drogowego z całego kraju rozpoczynają akcję kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież na ferie zimowe 2022.
W czwartek 13 stycznia odbyła się w Warszawie konferencja prasowa dotycząca bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.
- Inspekcja Transportu Drogowego zrobi wszystko, żeby na polskich drogach w czasie ferii było bezpiecznie. Naszym priorytetem są kontrole autokarów, które będą przewoziły dzieci na zimowy wypoczynek. One będą się odbywały albo przed wyjazdem, albo na głównych szlakach komunikacyjnych. Ważne jest, aby kierowcy byli trzeźwi, wypoczęci oraz aby stan techniczny był właściwy - powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Dwa lata temu w czasie ferii inspektorzy ITD z całej Polski skontrolowali około 1,2 tys. autokarów.
- Nałożyliśmy 260 mandatów karnych na kierowców. Niestety w 60 przypadkach musieliśmy zatrzymać dowody rejestracyjne, z czego w 14 przypadkach pojazdy zostały unieruchomione i niedopuszczone do dalszej jazdy - podał szef GITD.
- Mam nadzieję, że przewoźnicy wezmą sobie do serca nasze apele i pojazdy, które będą przewoziły dzieci będą sprawne technicznie, a kierowcy będą wypoczęci - zaznaczył Alvin Gajadur.
Szef GITD przypomniał, że od pierwszego stycznia zmieniły się przepisy również dla ciężkiego transportu, w tym kierowców autokarów i autobusów.
- Jeżeli inspektorzy transportu drogowego wykryją manipulacje przy tachografach, jeżeli kierowca będzie używał nie swojej karty kierowcy, nie swojej wykresówki, będzie odłączony tachograf, który rejestruje czas pracy, będą różnego rodzaju inne manipulacje wtedy inspektorzy zatrzymują na trzy miesiące prawo jazdy takiego kierowcy - wyliczył.
- Tylko w pierwszych dniach stycznia inspektorzy zatrzymali osiem praw jazdy za właśnie manipulacje przy tachografach - przekazał.
Alvin Gajadur przypomniał także, że na polskich drogach działa ponad 500 urządzeń rejestrujących.- To są fotoradary stacjonarne, urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle i mobilne urządzenia rejestrujące wykroczenia - mówił.- W zeszłym roku te urządzenia zarejestrowały blisko półtora miliona naruszeń, głównie przekroczeń prędkości. W aż 6,2 tys. przypadkach kierowcy przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, za co zostanie albo zostało już im zatrzymane prawo jazdy na okres trzech miesięcy - dodał szef GITD.***