Reklama

Ile zarabia kierowca w wojsku i co trzeba zrobić, by nim zostać?

Kierowcą w wojsku może zostać każdy, kto spełni wymagania, które liczą się podczas wojskowej rekrutacji na żołnierza. Ważne są odpowiednie uprawnienia, ale również kondycja fizyczna oraz psychiczna. Motywacją do kierowania wojskowymi pojazdami mogą być całkiem niezłe wynagrodzenie i dodatki do pensji. Ile zarabia kierowca w wojsku i co trzeba zrobić, by dostać taką pracę?

Jak dostać pracę kierowcy w wojsku?

Zgodnie z prawem jeszcze do 1 stycznia 2010 roku formalnie wszyscy mężczyźni w Polsce byli powoływani do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Obecnie w wojsku służbę pełnią tylko ochotnicy, którzy muszą spełnić szereg wymagań. Dotyczy to również kandydata, który chce pracować w wojsku jako kierowca. Jak dostać taką pracę? Armia stawia głównie na tych, którzy posiadają prawo jazdy kat. C i C+E

Reklama

Przede wszystkim należy udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na zamieszkanie. Tam kandydat znajdzie informacje dotyczące konkretnych etatów. 

Ponad 30 jednostek wojskowych w Polsce prowadzi kwalifikację na żołnierzy zawodowych.

Aby pracować jako kierowca w wojsku należy złożyć niezbędne dokumenty, czyli:

  • książeczkę wojskową, 
  • świadectwo ukończenia szkoły, 
  • potwierdzenie uprawnień 
  • zaświadczenie od lekarza gwarantujące dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Praca w wojsku nie dla każdego

Aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako kierowca należy mieć ukończone co najmniej gimnazjum. Osoba, która chce pracować na tym stanowisku nie może być karana. Musi mieć także za sobą przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej lub być po zasadniczej służbie wojskowej. Przyjmowani są także byli żołnierze zawodowi którzy, co zrozumiałe, są najbardziej pożądani. 

Kierowca w wojsku musi przejść rozmowę kwalifikacyjną. To kolejne z wymagań, które weryfikuje wykształcenie przyszłego kierowcy, wspomniany stosunek do służby wojskowej, karalności czy posiadanych kwalifikacji. Pomimo że kierowca w wojsku odpowiada za transport, jego sprawność fizyczna musi stać na najwyższym poziomie. Dlatego kierowca w wojsku, zanim wsiądzie za kierownicę, przechodzi test sprawnościowy

Aby go zdać pozytywnie, mężczyźni muszą pokonać marszobiegiem trzykilometrową trasę lub bez przerwy pływać przez 12 minut. Dodatkowo należy wykonać skłony tułowia w przód w czasie 2 minut, podciąganie na drążku lub uginanie i prostowanie ramion na ławeczce oraz bieg wahadłowy 10x1 lub bieg zygzakiem — koperta. Test sprawnościowy kobiet różni się tym, że dystans marszobiegu potrzebnego na zaliczenie zmniejsza się do jednego kilometra. 

Kierowca w wojsku. Kategoria prawa jazdy C i C+E

Jak zostało wspomniane, wojsko najczęściej poszukuje kierowców z prawem jazdy kat. C lub C+E. Oczywiście pojawiają się także oferty dla kandydatów, którzy posiadają tylko prawo jazdy kat. B, a armia od czasu do czasu wrzuca również ogłoszenia dotyczące sanitariusza - kierowcy. Natomiast kierowca w wojsku kat. C będzie poruszał się w wojsku ciężarówką o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

Kierowca w wojsku z prawem jazdy kat. C+E będzie mógł siedzieć za kierownicą ciężarówki, która może dodatkowo ciągnąć przyczepę. Dzięki tej kategorii kierowca ma prawo do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t łącznie z przyczepą. Warto zaznaczyć, że osoby, które chcą pracować jako kierowca w wojsku i siedzieć za kierownicą wojskowej ciężarówki, muszą mieć ukończone 21 lat. To minimalna granica wieku, kiedy można zdobyć zarówno prawo jazdy kat. C, jak i C+E. 

Ile zarabia kierowca w wojsku?

Zarobki wojskowych regulują przepisy dotyczące systemu uposażeń żołnierzy zawodowych. Od stycznia 2022 roku żołnierze mogą liczyć na podwyżki, bo rząd zwiększył mnożnik kwoty bazowej z 3,81 do 4,23 co oznacza podwyżkę uposażeń średnio o 677 zł. Z raportów wynika, że obecnie średnie uposażenie żołnierzy zawodowych to około 4800 zł brutto

Warto mieć na uwadze, że zarobki w wojsku zasadniczo rosną z roku na rok, a wynagrodzenie żołnierza to nie tylko pensja podstawowa, ale także dodatki i premie. Najniższa wojskowa pensja wzrosła w tym roku do 4560 zł brutto. To zarobki szeregowego. Im wyższy stopień, tym lepsze zarobki i na przykład starszy chorąży może liczyć na 6100 zł brutto, a generał od 11 400 do 17 750 zł.

Kierowca w wojsku może liczyć na dodatki: motywacyjny, kompensacyjny czy rozłąkowy. Do tego dochodzą również nagrody, jak jubileuszowa czy uznaniowa. To nie wszystko. Żołnierzom przysługuje również dodatek za służbę wojskową po 3 latach i wynosi 3 procent uposażenia. Dalsze podwyżki również są przyznawane w trzyletnich interwałach, a za 15-letnią służbę osiągają 15 procent.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca w wojsku | Wojsko Polskie | kierowca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy