"Historia Pojazdu" już działa. Sam możesz sprawdzić, jak

MSW uruchomiło dwie bezpłatne e-usługi, które pozwolą online sprawdzić informacje o samochodach oraz autokarach. Od poniedziałku przed zakupem auta można zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek - sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny.

Ruszyła usługa Historia Pojazdu
Ruszyła usługa Historia PojazduInformacja prasowa (moto)

W ramach usługi "Historia pojazdu" dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów można uzyskać online - www.historiapojazdu.gov.pl; nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego jest numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępniane są jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa jest bezpłatna.

Usługa skierowana jest głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody. Dzięki niej można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, terminy bada technicznych auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Wiadomo czy samochód posiada aktualną polisę OC oraz aktualny przegląd.

Udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego. Te ostatnie dane gromadzone są od 2014 roku.

Dotychczas dane dotyczące pojazdu mogły być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzone zmiany umożliwiają dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Dzięki drugiej usłudze - "Bezpieczny autobus" - rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, mogą sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane można uzyskać online - www.bezpiecznyautobus.gov.pl - bez konieczności składania wniosku. Dostępne są tylko informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są będą udostępniane.

"Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze" - poinformował  wydział prasowy MSW.

Usługa skierowana jest m.in. do podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób, a także do przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę. "Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC" - podkreśla MSW.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku "Historii pojazdu" i 360 tys. zł w przypadku usługi "Bezpieczny autobus".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas