Grupa Speed - jak jej idzie łapanie piratów drogowych?
Specjalnie wydzielone z oddziałów drogówki tak zwane grupy Speed, można spotkać na polskich drogach od dwóch lat. O podsumowanie wyników pracy swoich funkcjonariuszy, pokusiła się świętokrzyska policja.
W lipcu 2019 roku we wszystkich województwach rozpoczęły pracę policyjne grupy "Speed". Policjanci z tych zespołów mają na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczeniu liczby wypadków. Z policyjnych statystyk wynika, że w ciągu dwóch lat tylko na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonariusze z grupy "Speed" zarejestrowali 30 300 wykroczeń drogowych.
"Funkcjonariusze z grupy +Speed+ zatrzymali łącznie 2061 praw jazdy w tym 1900 za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h. Policjanci zatrzymali także 267 przestępców drogowych, kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub bez uprawnień" - powiedział w poniedziałek PAP mł. asp. Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Zaznaczył, że nadmierna prędkość i jazda po alkoholu są wciąż największym problemem i należą do najczęstszych przewinień na drogach. "Te dwa elementy są pod bacznym nadzorem funkcjonariuszy. Policjanci z grupy Speed mają za zadanie ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie m.in. dochodzi do notorycznego przekraczania prędkości" - powiedział.
W świętokrzyskim zespole "Speed" pracuje 22 funkcjonariuszy z Kielc, Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego i Włoszczowy. Policjanci patrolują drogi, wykorzystując do walki z "piratami drogowymi" najlepszy policyjny sprzęt oraz oznakowane i nieoznakowane radiowozy.
***