Grupa Azoty będzie badać paliwa alternatywne. Głównie wodór

Grupa Azoty poinformowała, że jej spółka Grupa Azoty ZAK z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu zbuduje laboratorium paliw alternatywnych. Inwestycja warta 19,5 mln zł jest efektem współpracy z Toyotą.

Grupa Azoty ZAK rozpoczyna budowę pierwszego w naszej części Europy Laboratorium Paliw Alternatywnych. Jest to element projektu "Zielone Azoty".

Grupa Azoty stawia na wodór

Umowa z wykonawcą opiewa na kwotę 19,5 mln zł. Za tę kwotę ma powstać laboratorium o powierzchni 900 mkw. Znajdziemy tam pracownię analityki wodoru z częścią fizykochemiczną, pracownię analiz metali oraz zaplecze techniczne i socjalne.

Grupa Azoty chce brać udział w transformacji gospodarki na zeroemisyjne źródła energii, dlatego też wdrożyła projekt "Zielone Azoty", który zakłada rozwój technologii wodorowych do roku 2030. W powstającym laboratorium ma odbywać się analiza jakościowa wodoru przeznaczonego do ogniw paliwowych.

Reklama

Grupa Azoty współpracuje z Toyotą

W ramach Dolnośląskiej Doliny Wodorowej Grupa Azoty już od jakiegoś czasu współpracuje z Toyota Motor Poland w zakresie wykorzystania wodoru w transporcie wewnątrz spółki. Grupa Azoty ma cztery zakłady produkcyjne w Polsce - wspomniany w Kędzierzynie-Koźlu, w Policach, Puławach i Tarnowie.

Wodór ma być wykorzystany do działań logistycznych między tymi zakładami, zarówno w transporcie kołowym, jak i kolejowym czy rzecznym.

Ponadto Grupa Azoty planuje rozszerzyć swoje działania o współpracę z samorządami na rzecz niskoemisyjnego transportu. Budowa Laboratorium Paliw Alternatywnych ma się zakończyć w przyszłym roku.

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody na wodór | paliwa alternatywne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy