Fotoradary w Polsce. Ile ich jest i gdzie staną nowe urządzenia?
Bezpieczeństwo drogowe w Polsce poprawia się z każdym rokiem. Dość przypomnieć, że jeszcze w początku lat dziewięćdziesiątych liczba ofiar śmiertelnych na naszych drogach często przekraczała 7 tysięcy rocznie. Obecnie, od dłuższego czasu oscyluje w okolicach 2,8-3 tys. zabitych. Ogromne zasługi mają w tej kwestii bogacenie się społeczeństwa (odmłodzenie i poprawa jakościowa parku samochodowego) oraz inwestycje drogowe.
Nie sposób jednak przecenić wpływu nadzoru nad ruchem drogowym, którego elementarnym elementem jest - rozbudowywana nieustannie - sieć fotoradarów. Lokalizacje instalacji fotoradarów są wyznaczane w miejscach, w których ze względów bezpieczeństwa należy wprowadzić ograniczenie prędkości w danym punkcie. Obszary te wybiera się na podstawie metodologii opracowanej przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej oraz Krakowskiej. Metodologia określa m.in. poziom zagrożenia wypadkami z uwzględnieniem aspektów infrastrukturalnych i technicznych.
Według informacji CANARD - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w procedurze kwalifikacji miejsc, które mają zostać objęte nadzorem uczestniczy mnóstwo podmiotów, które są odpowiedzialne za jakość dróg oraz bezpieczeństwo ruchu. Zalicza się do nich GITD - Główny Inspektorat Transportu Drogowego, policja, samorządy lokalne oraz zarządcy dróg, którzy zgłaszają swoje analizy lub obserwacje względem występowania niebezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego. Stacjonarne urządzenia rejestrujące lub ich obudowy są instalowane lub usuwane przez zarządców dróg na wniosek Głównego Inspektora Transportu Drogowego albo z inicjatywy własnej, pod warunkiem posiadania zgody GITD. Reguluje to art. 20b ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. Z 2018 r., poz 2068, z późn. zm.).
Na podstawie wewnętrznych danych systemu Yanosik jego eksperci prześledzil liczbę fotoradarów, które znajdowały się na polskich drogach w latach od 2018 roku do 2021. W ten sposób powstało interesujące zestawienie porównujące ich rozmieszczenie z podziałem na województwa. Spoglądając na takie dane musimy mieć świadomość, że liczby te maleją lub rosną, w zależności od działań podejmowanych przez GITD.
Wynika z nich, że na przestrzeni czterech ostatnich lat liczba fotoradarów wzrosła o 15 urządzeń. W 2018 roku w całej Polsce zainstalowanych było 430 mierników, a obecnie jest ich już 445. Z danych twórców Yanosika możemy wyczytać, że w ostatnich czterech latach najwięcej nowych fotoradarów pojawiło się w województwie Mazowieckim (+4 szt.), Małopolskiem (+5 szt.), Lubelskim (+4 szt.), Podkarpackiem (+3 szt.), Zachodniopomorskim (+2 szt.), Świętokrzyskiem (+1 szt.) i Lubuskim (+1 szt.) Ich liczba, z kolei zmalała w województwie Kujawsko-pomorskim (-4 szt.), Wielkopolskim (-2), Pomorskim (-2 szt.), Warmińsko-mazurskim (-2 szt.), Podlaskim (-1 szt.) i Opolskim (-1 szt.) Liczba fotoradarów nie uległa zmianom na przestrzeni ostatnich czterech lat w województwie Dolnośląskim, licząc 22 urządzenia pomiaru prędkości jazdy.
Co ciekawe, w województwie Śląskim widać duże zmiany w liczbie mierników, gdzie w 2018 roku było ich 34, następnie liczba ta zmalała w 2019 (32 szt.) i 2020 roku (33 szt.), a w 2021 roku wzrosła do 35 urządzeń. Podobnie wyglądała sytuacja w województwie Łódzkim, w którym w 2018 roku znajdowało się 31 fotoradarów, natomiast w 2019 już 28, w 2020 30, a obecnie jest ich ponownie 31.
To jednak nie koniec zmian w liczbie fotoradarów w naszym kraju, gdyż CANARD od IV kwartału 2020 roku realizuje instalację 26 nowych urządzeń w poszczególnych województwach. Nowe fotoradary mają pojawić się w województwach: Łódzkim (2), Dolnośląskiem (2), Lubelskiem (2), Mazowieckiem (3), Małopolskiem (4), Wielkopolskim (2), Pomorskim (2), Kujawsko-pomorskim (1), Świętokrzyskiem (3), Lubuskim (1), Opolskiem (2), Zachodniopomorskim (1), Podlaskiem (1). Z czego w województwie Łódzkim jeden z fotoradarów już działa w Radomsku, podobnie jak w Zachodniopomorskim w Sianowie. W 2020 roku uruchomione zostały również fotoradary w Szczecinie (woj. Zachodniopomorskie), Moderówce (gmina Jedlicze, woj. Podkarpackie) oraz w Brzezinach (woj. Lubelskie).
***