Ford zaprezentował rower. Ale nie taki zwykły
Ford zaprezentował na targach Mobile World Congress w Barcelonie e-rower, który w przyszłości ma wypełnić lukę w segmencie tzw. inteligentnych systemów transportu. Pojazd jest zintegrowany z mobilną aplikacją ułatwiającą nawigację.
Koncern motoryzacyjny Ford zaprezentował na targach Mobile World Congress w Barcelonie e-rower, który w przyszłości ma wypełnić lukę w segmencie tzw. inteligentnych systemów transportu. Pojazd jest zintegrowany z mobilną aplikacją ułatwiającą nawigację.
E-rower Forda będzie dostępny w dwóch wersjach: dla zwykłych użytkowników i dla osób wykorzystujących pojazd do celów komercyjnych np. dla kurierów. Pojazd jest wyposażony w mały silnik elektryczny o mocy 200 watów, który pozwoli na rozpędzenie się do prędkości 25 km/h. Zaprezentowany rower XXI wieku posiada też czujniki monitorujące tył pojazdu i ostrzegające, gdy rower jest wyprzedzany przez inny obiekt - w tym momencie rączki kierownicy zaczną wibrować.
Pojazd jest zintegrowany z aplikacją mobilną, która odpowiada m.in. za nawigację. Oprogramowanie ma także dostarczać informacje na temat ruchu drogowego i pomagać w wyznaczeniu alternatywnej trasy przejazdu. Aplikacja jest na razie dostępna tylko na smartfony - iPhone 6.
Projekt e-roweru jest częścią szerszej strategii Forda, który bada, jak rowery koegzystują na współczesnych drogach z samochodami i transportem publicznym.
"Jest tyle sposobów, aby poruszać się po mieście, jednak istnieje paląca potrzeba zintegrowania wszystkich środków transportu. (...) Bezproblemowe poruszanie się między samochodami, autobusami, tramwajami i e-rowerami przy jednoczesnym reagowaniu na zmieniającą się sytuację na drodze będzie dużym ułatwieniem dla zwykłych użytkowników i tych, którzy zarabiają dostarczając towary, usługi i działających w służbie zdrowia" - powiedział wiceprezes oddziału badawczego i zaawansowanej inżynierii Forda Ken Washington.
Komisja Europejska zwraca uwagę, że współczesne miasta borykają się z problemem zatłoczonych ulic, co przekłada się na wysokie koszty ekonomiczne i społeczne. Naukowcy zwracają natomiast uwagę, że e-rowery mogą w przyszłości cieszyć się dużą popularnością w zatłoczonych miastach, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.