Drogi ekspresowe. Czy wiesz o nich wszystko?

W centrum zainteresowania kierowców i polityków jest głównie liczba autostrad i stan dróg krajowych. Zmotoryzowani nie powinni zapomnieć, że do swojej dyspozycji mają także drogi ekspresowe, które rządzą się swoimi prawami.

Droga ekspresowa - niemal jak autostrada / Fot: Stanisław Kowalczuk
Droga ekspresowa - niemal jak autostrada / Fot: Stanisław KowalczukEast News

Jak korzystać z ekspresówek, aby nie narazić się stróżom prawa?

Numery dróg ekspresowych poprzedza duża litera "S" a w Polsce obecnie istnieje 20 dróg tego rodzaju liczących w sumie ponad 1,2 tys. kilometrów - do użytku cyklicznie wchodzą kolejne odcinki.

To, czym jest droga ekspresowa definiuje ustawa o drogach publicznych z 1985 roku. Ekspresówki są przede wszystkim drogami o ograniczonej dostępności - dopuszcza się na nich tylko ruch pojazdów samochodowych. Oznacza to, że po drodze ekspresowej nie mogą poruszać się np. piesi, rowerzyści, motorowerzyści czy kierowcy pojazdów zaprzęgowych.

Ekspresówki posiadają jedną lub dwie jezdnie oraz wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi je innymi drogami transportu lądowego i wodnego. Wyjątkowo dopuszcza się też jednopoziomowe skrzyżowania z drogami publicznymi. Co ważne, drogi ekspresowe są wyposażone w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów oraz przesyłek.

300 złotych za brak wiedzy

Jak prawidłowo zachować się na ekspresówce? - Po pierwsze trzeba przestrzegać dozwolonych prawem prędkości. Na drodze ekspresowej dwujezdniowej samochody mogą osiągać maksymalnie 120 km/h, natomiast na jednojezdniowej już mniej, bo 100 km/h - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

Warto pamiętać, że jeśli samochód ma przyczepę to w obu tych przypadkach nie może on poruszać się po ekspresówce szybciej niż 80 km/h. Na drodze ekspresowej zabrania się cofać, a zawracanie dopuszczalne jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Możliwe jest za to holowanie pojazdu. Za złamanie zasad grożą kary: cofanie lub zawracanie na ekspresówce może oznaczać 300-złotowy mandat. Taka sama sankcja czeka kierowcę, który zatrzyma lub zaparkuje pojazd w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Mandatu w wysokości 250 złotych może spodziewać się osoba, która wjedzie na drogę ekspresową pojazdem do niej nieprzystosowanym.

Na drogach ekspresowych, jak na każdych innych, dochodzi czasem do wypadków. Jest ich jednak stosunkowo niewiele - według danych Policji w 2012 roku na ekspresówkach doszło do 0,4% wszystkich wypadków. W liczbach bezwzględnych oznacza to 144 wypadki, w których zginęło 36 osób a 220 zostało rannych.

Informacja prasowa (moto)
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas