Dostaniesz 6,5 tys. dopłaty, a paliwo zrobisz sobie sam!

Rządzona twardą ręką Arnolda Schwarzeneggera Kalifornia od lat stara się grać pierwsze skrzypce w dziedzinie promowania ekologicznej motoryzacji.

Kalifornia wspiera ekologicznych kierowców
Kalifornia wspiera ekologicznych kierowcówInformacja prasowa (moto)

Władze stanu wprowadzają właśnie nowy program dopłat dla osób chcących zakupić samochód elektryczny, hybrydowy lub wykorzystujący ogniwa paliwowe.

Do tej pory w ramach programu Clean Vehicle Rebate Program władze Kalifornii przyznawały po 1,5 tys. dolarów dopłaty do hybryd plug-in i 2,5 tys. dolarów do samochodów elektrycznych. Przy nowych regulacjach gospodarstwa domowe o niskich dochodach będą mogły liczyć na dopłaty w wysokości odpowiednio 3 tys. dolarów i 4 tys. dolarów. Klienci z dochodami powyżej 250 tys. dolarów nie będą otrzymywać wsparcia w zakupie tych samochodów.

Nowe przepisy uderzą w dużym stopniu w Teslę, której najtańszy model kosztuje 75 tys. dolarów, dlatego znajduje nabywców wśród osób zamożnych. Z regulacji zadowoleni mogą być jednak dealerzy Toyoty, która wprowadza właśnie na lokalny rynek model Mirai.

Dopłaty do samochodów na wodorowe ogniwa paliwowe wyniosą teraz 6,5 tys. dolarów dla mniej zarabiających i 5 tys. dolarów dla osób o dochodach wyższych niż 250 tys. dolarów. Oznacza to, że wodorowa Toyota Mirai będzie kosztowała w USA 57,5 tys. dolarów.

Przypominamy, że Mirai jest sedanem średniej wielkości, napędzanym silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM. Jednostka zasilana jest zestawem ogniw paliwowych, które produkują energię w reakcji utleniania wodoru. Jedynym produktem ubocznym jest woda.

Toyota MiraiInformacja prasowa (moto)

Obecnie w Kalifornii działa 8 stacji tankowania wodoru, a 49 stacji jest w budowie. Według wyliczeń potrzeba 85 odpowiednio rozmieszczonych stacji, aby zapewnić kierowcom możliwość dotarcia do jednej z nich w ciągu 6 minut z dowolnego miejsca stanu. Zdaniem Toyoty właściciele samochodów na wodór nie będą jednak musieli polegać wyłącznie na publicznych stacjach. Czysty wodór można produkować w przydomowych elektrolizerach, które najkorzystniej jest zasilać energią słoneczną. W Kalifornii słońca nie brakuje, dlatego coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się zainwestować w panele słoneczne.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas